205 2°. Daar de koppel van zwart verlakt leder moet zijn, wordt hij al spoedig onbruikbaar, omdat het verlakt door de warmte niet goed blijfr. 3°. Al spoedig ziet men aan de tenuejas de sporen van den koppel, en wordt de jas daardoor bedorven, althans ongeschikt voor ander gebruik dan bij exercitiën. Het apart bestemmen van een tenuejas voor exercitie- jas is niet voldoende, daar men toch met een versleten exercitie-jas moeie- lijk bij andere gewapende diensten, als b. v. inspectiën, parades, begrafe nissen enz. kan verschijnen. Men moet dus ook voor die bijzondere ge legenheden een afzonderlijke tenuejas en koppel onderhouden. 4 Bij diensten, waarbij de sjerp boven den koppel moet worden gedragen, zooals in marschtenue, heeft ook de sjerp veel van den koppel te lijden en wordt daardoor spoedig vuil. Dit veroorzaakt derhalve ook weer dat men meer sjerpen noodig heeft. 5°- ®en bovenkoppel is een duur artikel, waarvan de gemiddelde prijs in Indië f 15 bedraagt. Neem aan dat een infanterieofficier, die gedu rende zijnen diensttijd als officier gemiddeld 15 jaren bij den troep dient, per jaar één koppel noodig heeft, dan zal hij alleen aan bovenkoppels zich eene uitgave moeten getroosten van 15 X f 15= f 225; wel is waar een winstgevend zaakje voor kleermakers etc, maar een sommetje dat ieder officier wel liever zelf zal opsteken, als hij ten minste niet tot de uitgave gedwongen wordt. En het zit hem juist in de infanterieofficieren, die, in hunne trak tementen met de andere wapens van het leger vergeleken toch reeds stiefmoederlijk bedeeld, degenen zijn, van wie het veelvuldig gebruik van den koppel boven de tenuejas gevorderd wordt. De afschaffing van dit artikel, niet strijdig met de belangen van den dienst, maar daarentegen wel in het belang van alle officieren, zij hierbij onze wensch; en gelooven wij hiermede ook de tolk te zijn van, zooniet van alle, dan toch van de meeste officieren van liet Nederlandsch-Indische leger. Een Infanterist. Vereenigmg tot onderlinge assurantie van Officiersdienstpaarden. Den 15'ten Februari jl. had te Batavia eene vergadering plaats van eenige voorstanders der oprichting van bovengenoemde vereeniging, waar toe in het Indisch Militair Tijdschrift No. 12 van het vorige jaar, door den kapitein van den generalen staf J. G. H. Van der Dussen, het voor stel was gedaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 216