207 „Bij Kon. besl. van 12 Mei 1823 Nos. 118 en 119 werd een luitenant- generaal tot Ridder Grootkruis, werden tien opperofficieren en kolonels „benoemd tot Ridder der 3de klasse, dertien hoofd- en subalterne officieren „tot Ridder der 4de klasse van de Militaire Willems Orde wegens ver- „rigte werkzaamheden zoo voor bevestiging van het zuidelijk frontier, „als het ontwerpen van plannen voor het armeeren der vestingen (legerorder „van Ifi Juni 1823, N°. 7)." „Den 2den December 1833 werd een kolonel benoemd tot Ridder der „Militaire Willems Orde wegens langdurigen dienst ter kuste van Guinea „en getrouwe nakoming zijner verplichtingen." „Een andermaal begeerde één van 'sKonings raadslieden, wiens borst „reeds met tal van sterren was bezaaid, dat eenige, schoonste kleinood^ „hetgeen voor hem echter aan geen enkele schitterende krijgsdaad kon „herinneren. Waarschijnlijk op eigen voordracht werd hem het Commandeurs kruis der Militaire Willems Orde toegekend! Een scherp contrast met de „moeitevolle wijze, waarop een Michiels en een Van Swieten, een Pel, „een Verspt.tck en Van der Heijden hun Commandeurs-kruis verwierven In dat opzicht was het dus voorheen niet beter dan thans. De ware afstandnieter. Een voormalig Engelsch geniesoldaat heeft een toestel uitgevonden, waarmede iedere verrekijker in een nauwkeurig werkenden afstandmeter kan worden veranderd, welke slechts enkele seconden voor waarneming vereischt. Bij eene beproeving van dit werktuig en nameting der geschatte af standen bleek, dat op verschillende afstanden van 700 yards en daar beneden het verschil tusschen den geschatten en den opgemeten afstand hoogstens 2 yards bedroeg. De gebezigde verrekijker was van zeer eenvoudigen aard; ook het toestel was volstrekt geen meesterstuk van optische kunst. Het toestel is zeer licht, eenvoudig en goedkoop en bovendien van zoo geringen omvang, dat liet, in een étui ter grootte van een sigarenkoker kan worden geborgen. Deze nieuwe afstandmeter is thans in beproeving bij het Koninklijk Ingenieurs-comité te Chatham. Mocht hij werkelijk in alle opzichten voldoen aan het hierboven in uitzicht gestelde, dan zoude hiermede de quaestie der afstandmeting wellicht hare oplossing hebben gevonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 218