10 der mineurs Seibert in 1878 te Atjeh op groote schaal met succes is toegepast. Dat staketsel bestaat uit 3 a 4 meter hooge palen, waarvoor ook zware bamboe kan worden gebruikt, op 2 a 3 meter afstand van elkander geplaatst en op afstanden van 0,50 meter verbonden door horizontaal gespannen ijzerdraad, zoo mogelijk gegalvaniseerd. Tus- schen de ijzerdraden wordt gespleten bamboe aangebracht, zooals die in alle paggers wordt gebruikt, met openingen, groot genoeg om een geweer door te brengen. Zulk een staketsel vormt voor den Inlandschen vijand een vrij lastigen hinderpaal, daar het een moeielijk werk is er met den klewang een gat in te kappen. 9e. Op de meest geschikte punten worden tegen deze enceinte stormvrije wachthuizen gebouwd, gedekt met een zoodanig materiaal, dat ze niet gemakkelijk in brand kunnen worden gestokendus met pannen of gegalvaniseerd ijzer, gewoonlijk in voldoenden voorraad in den handel verkrijgbaar. Is dit- niet het geval, dan wordt de dek king van enkele, onnoodige Gouvernements gebouwen genomen. De stormvrijheid vau deze wachthuizen wordt verkregen, door ze hoog uit den grond op 2 a 3 meter hooge palen te plaatsen. Aan de zijde des vijands worden ze tegen geweerkogels van een dikke, planken omwanding voorzien. 10e. De enceinte wordt buiten het Chineesche kamp bewaakt dooi de schutterijin dat kamp door de georganiseerde Chineesche burgerwacht. De wachtdienst wordt, zoo mogelijk, zoodanig geregeld, dat in bedoelde wachthuizen over dag 2 en 's nacht 3 man aanwezig zijn. lle. Ongeveer achter het midden van ieder front wordt een daartoe geschikte woning tot algemeen wachthuis ingericht, tot logies der aflossing en van het gedeelte voor patrouilledienst bestemd. Voort durend gaan patrouilles van 4 man langs de binnenenceinte. 12e. Al de straks bedoelde militaire krachten en verdedigingswerken staan onder bevel van den militairen commandant. Op ieder front is bovendien een officier ingedeeld als liniecommandant, om de noodige aanwijzingen te doen en zoo noodig door de hem toege voegde bereden ordonnansen van alle voorvallen te rapporteeren aan den militairen commandant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 21