224 sneuvelden en vier gewonden. Volgens vertrouwbare berichten zou Toekoe di Tirou in 't geheel 37 dooden en een 20 tal gekwets ten bekomen hebben. Deze betrok eenige dagen later opnieuw met eenigen der zijnen de half verbrande missigit en poogde daar zijne aanhangers te vereeni gen, doch deze gingen weldra weder uiteen zonder iets tegen het Neder- landsch gezag te hebben ondernomen. Slechts gaven zij blijk van hunne kwade bedoelingen door het vermoorden van een onzer gidsen. Iti den loop van het thans besproken tijdvak onderging de lege ring der troepenmacht weinig verandering. Op den aandrang dei- Indische Regeering, om deze zoo spoedig mogelijk tot een meer bescheiden cijfer terug te brengen, werden echter achtervolgend eenige posten opgeheven, uit de overweging dat „wel verre van „nuttig te zijn voor de beteugeling der strooptochten, onze kleine „militaire versterkingen, die eerder schenen aan te wakkeren in zoo- verre namelijk, als ze een doelwit werden voor benden, welke het „hoofdzakelijk te doen was om wapenen en munitie machtig te wor- „den". Om deze, uit een militair oogpunt vreemde reden vervielen de blokhuizen te Kota Alam, Longbatta missigit, Lamprit en Tonga, benevens de versterkingen van Lampermej, Pakan Badak en Kroeng Kali. Zeker is het, dat na de opheffing dier blokhuizen en posten de strooptochten niet verminderd zijn; integendeel Ofschoon over den geest der troepen in het thans behandelde tijd vak niet kon worden geklaagd, deden zich toch enkele feiten voor, waaruit kon worden afgeleid, dat sommigen zich slecht wisten te schik ken in de meer lijdelijke rol, welke thans voor de militairen was bestemd. "VVij bedoelen het in vroegere oorlogen in onze koloniën onbekende feit, dat zelfs Europeesche soldaten tot den vijand over liepen. De eerste desertie, van den soldaat Cohen, had in Januari 1882 plaats; zij is later door verscheidene andere gevolgd. De gezondheidstoestand gedurende 1881 was, voor Ajeh en Onder- hoorigheden, bijzonder gunstig; er overleden slechts 58 Europeanen en 124 Inlandsche militairen op eene gemiddelde legersterkte van resp. Cohen werd in 1884 gevat en door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis werd in December 1884 te Kota Radja voltrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 235