238 Ook het totaal ontbreken van borstharnassen, vechtbanken, schijf- staken, lederen ballen, enz. in alle garnizoenen dient vermeld te wor den; dit is echter alles niets bij het volslagen gemis eener bruikbare handleidingdaar de vroegere uitgaven van Siebenhaar te verouderd zijn en het nieuwere boekje slechts eenige algemeene bepalingen en met den naam van les betitelde commando's bevat, waaruit alleen iemand, die het bajonetschermen grondig verstaat, zonder uitleg gevend meester wijs kan worden. Het officieele voorschrift voor het gebruik van het geweer als stootwapen kan gerust buiten beschouwing blijven. Altijd een groot voorstander van het bajonetschermen geweest zijnde, en daarin niet geheel onbedreven, was het voor mij, bij mijne plaatsing bij het Korps Pupillen, eene aangename gewaarwording, dat hier althans deze kunst beoefend werd en dat men er in den meester op alle wapens, den Europeeschen sergeant Don, een onder wijzer bezat, die ook juist in dit belangrijke vak, zijn kunst volko men verstaat. Daarna persoonlijk met deze oefeningen belast zijnde, rees in mij de wensch op om, gebruik makende van de jarenlange practijk van dien schermmeester, deze handleiding te ontwerpen, die bij mijn beste weten alles bevat, wat bij het bajonetschermen met het achterlaad- geweer te pas komt. Yooral aan de instructie werd door mij veel zorg besteed. Wat de afdeeling der assauts betreft, zoo zijn deze uitsluitend door den sergeant Don, in overleg met zijn collega, samengesteld, terwijl ik bij de twee eerste afdeelingen ook voor zoover noodig geprofiteerd heb van de ondervinding, door hem en den onderschermmeester, den korporaal Bannink, in dit vak der schermkunst verkregen. Evenals er niets volmaakts onder de zon gevonden wordt, zoo zal dit met ook deze handleiding wel het geval zijn en rest mij na deze bekentenis niets meer, dan de verzekering, dat elke tot hare verbetering strekkende aan- of opmerking hoogst welkom zal zijn. Dat ik mij hierbij maar doodeenvoudig bij het oude gehouden heb en niet de nieuwe hooggeleerde Duitsche vechtmethodes volgde, ligt daarin, dat mij al deze nieuwe methodes fratsen had ik bijna gezegd niet geschikt voorkomen voor den Indischen soldaat en

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 244