235 en niet tot eene volgende overgegaan, vóór en aleer de voorgaande grondig wordt gekend. De onderwijzer leert de manschappen zich vlug vóór- en achter waarts te bewegenhij doet hun de noodzakelijkheid en het doel eener parade inzien en toont deze door schijnstooten of slagen aan. Hij oefent hen vooral in het toebrengen van een krachtigenjuist gerichten stoot. Hij zorgt, dat de man bij alle bewegingen zooveel mogelijk in de gevechtsstelling blijft en deze, na de met groote snelheid uitgevoerde stooten en afweringen,onmiddellijk herneemt. Hij is bij deze oefeningen met een houten sabel, een lans, dan wel een bajonetschermgeweer gewapend. Hij maakt den man vooral opmerkzaam op het gevaar, gelegen in het op den loop houden der vingers van de linkerhand en het laten grijpen van zijn geweer door de tegenpartij. Hij prent hem in, dat tegen elk ander wapen dan het geweer, het aanvallender wijs te werk gaan de voorkeur verdient en dat hij bij den strijd niet het wapen, maar de oogen van de tegenpartij moet volgen. Om den soldaat de gevechtsstelling tegen den ruiter aanschouwe lijk te maken, plaatst de onderwijzer zich op een eenigszins verheven voorwerp, bij voorkeur de vechtbank. Hij verzuime daarbij niet den soldaat het voordeel aan te toonen, dat de zwakke linkerzijde van den ruiter voor den infanterist oplevert. De kwetsbaarste plaats is echter bij den ruiter in het algemeen op den rug gelegen, zoodat hij b.v. nooit moet verzuimen, den voorbijgesnelden ruiter eenige passen na te loopen, om te trachten hem een stoot van achteren toe te brengen. Yoor den lansier ligt het zwakke punt evenwel aan de rechter achterzijde. Door het verstrekken van scherp geslepen bajonetten aan den troep zou het vatten van de bajonet door den inlandsohen vijand spoedig gedaan zijn; hoewel de tegenwoordige vorm niet gunstig voor het aanscherpen is, gelooven wij toch, dat zich dit heel goed laat bewerkstelligen. Mocht later eens een ander geweer bij het leger worden ingevoerd, dan lette men daarop en geve de bajonet den ruitvorm van een stilet, dan is het pakken voor goed gedaan. Door het aanbrengen van een beugel boven over de greep voor de ongedekt zijnde rechterhand zoude de waarde van het geweer als stootwapen be langrijk vermeerderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 246