236 Hij wijst er den man op, dat het tegen een troep ruiters toege paste uitgestrekt op den grond gaan liggen en wachten tot de chargee- rende ruiters voorbijgetrokken zijntegen den lansruiter weinig baat. Ook de middelen om het paard schichtig te maken, gelegen in den linkschen slag en het met een gil opspringen, brengt hij ter kennis van den man. De onderwijzer is bij dit onderricht aan geen vaste plaats gebonden. Meestal houdt hij zich op genoegzamen afstand (8 a 10 passen) vóór of schuinsrechts vóór de klasse op. Dikwijls begeeft hij zich vóór den man, om toe te zien, dat deze zich achter de op de borst der tegenpartij gerichte bajonet dekt. De Ie afdeeling wordt in exercitie-, de IIe afdeeling in kazerne tenue onderwezen. Ten einde de loopen der geweren niet te beschadigen, worden bij deze oefeningen bajonetschermgeweren gebezigd, waarbij het echter noodzakelijk is, dat de bajonetten geplaatst zijn, zooals dit bij het achterlaadgeweer het geval is. Op het terreiD, waar deze oefeningen plaats hebben, zijn, behalve eenige stellingen of houten paarden, de noodige lederen, met lood ge vulde ballen opgehangen, dan wel een voldoend aantal schijfstaken opgericht, om den man in het toebrengen van een juisten en krach- tigen stoot te oefenen, wordende deze ballen aan galgen of rakken op 0,6, 1,3 en 2 Meter van den grond opgehangen, en slechts die stooten als raak beschouwd, waarbij de man den bal sterk treft. Op dit terrein bevindt zich ook een 5 dM. hooge en 1 M. breede vechtbank met eene middellijn van 5 M. en voorzien van zes 1,5 M. lange uitloopers met staken op het einde en eene 1 M. breede opening. Door het monteeren dezer staken met een afneembare dwarsplank van 2 M. lengte worden op de gemakkelijkste wijze de gal gen tot het ophangen der ballen (hoogte regeling) verkregen, (plaat II). Ie AFDEELING. Het innemen der plaatsen. 1. Comd0.: Rechts (Links) of Op het midden Opent u.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 247