13 goeden patrouilledienst en goede inrichting der buiteneneeinte in den regel wel tijd genoeg zal hebben, het bedreigde punt ter hulp te snellen. 21c. De stormvrijheid van de forten Rotterdam en Vredenburg wordt verbeterd door chicanes. Het noodige geschut wordt daarbij in batterij gebracht, om den naasten omtrek van de forten onder kartetsvuur te kunnen houden. 22°. Buiten de enceinte moet een, met een staketsel omgeven, passarplaats worden aangewezen, waar op de marktdagen en uren steeds een voldoende wacht aanwezig is. Niemand mag op den passar komen dan door den ingang, en het getal personen, dat tegelijk binnenkomt, mag hoogstens twee bedragen. Een ieder, die den passar verlaat, moet zich onmiddellijk verwijderen. Ook dat verlaten ge schiedt niet anders dan door den ingang. Alle wapenen moeten aan de deur worden afgegeven en worden bij vertrek terugontvangen 23". Mocht de vorst van Goa op onze hand zijn en genegen, om een werkzaam aandeel aan den strijd te nemen, dan kan aan hem wor den verzocht, bevolkingspatrouilles te leveren. Hierbij moet echter wel in het oog worden gehouden, dat als hij op onze hand is, hij zelf aan een aanval blootstaat. Yermoedelijk zal de vijand hem het eerst aangrijpen, om te trach ten een gedeelte van de bevolking van Groa op zijne zijde te krijgen. Laat de vijand hem geheel met rust, dan is het geen zaak hem te vertrouwen, want dan heult hij waarschijnlijk met den vijand. 24e. Ten spoedigste moet naar Batavia van den toestand kennis worden gegeven en de noodige versterking worden gevraagd, afhan kelijk van de berichten omtrent de sterkte en bedoelingen des vjjands. 25e. Wordt er versterking gezonden, dan zal het waarschijnlijk het beste zijn een inval in 's vijands land te doen, ten einde hem te noodzaken ter verdediging van eigen huis en hof de Glouverne- meuts landen te verlaten. Die inval moet echter niet met de geheele, beschikbare macht geschieden, want als de vijand tot den aftocht overgaat, is het noodig hem zoo spoedig mogelijk te achtervolgen en te trachten, hem aan te grijpen en te slaan. Ik ben bij het bespreken van deze maatregelen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 24