243 Door de bepaling, dat de punt der bajonet gericht moet zijn op de borst (buik) der tegenpartij, moet de man, als de tegenpartij te paard zit, van zelf de kolf laten zakken en omhoog stooten; de onderwijzer commandeere echter daartoe: „Omhoog verkorte Stoot", om den soldaat het verschil te doen inzien; op gelijke wijze moet ook gecommandeerd worden: „Om laag verkorte Stoot. De man licht op dit laatste commando de kolf tot boven het hoofd op en voert den stoot op gelijke wijze uit naar beneden. 19. Comd°.: Rechte stoot, uit Yal. Uitv.Een uitval doen; te gelijker tijd het geweer met beide handen oplichten en met de rechterhand vlug en forsch zoover mo gelijk in de richting van de borst (onderlijf) der tegenpartij voor- uitstooten, gljjdende het geweer door de linkerhand, die daarbij slechts tot ondersteuning dienttot aan den grendelde kolf ter hoogte van de borst; onmiddellijk daarna de gevechtsstelling hernemen, (fig. IY) 20. Comd0.: Werpstoot, uit Val. Uitv.: Een uitval doenmet de linkerhand het geweer loslaten en deze gereed houden, om het weder op te vangenmet het geweer, door het oplichten en het forsch uitstrekken van den rechterarm, in de gewilde richting een krachtigen stoot gevendaarna vlug het geweer in de positie terugtrekken en weder met de linkerhand om vatten. (fig. V) Aanm. Tegenover den voorbijsnellenden ruiter geschiedt deze stoot onder het vooruitbrengen van en uitval met den rechtervoetbij het hernemen der gevechtsstelling wordt dan de linkervoet op den voorgeschreven afstand voorbij den rechter geplaatst. 21. Comd0.: Lage stoot, uit Yal. Uitv.: De kolf oplichten ter hoogte van de borstde punt der bajonet naar beneden en den stoot (dicht onder de hand der tegen partij) naar het doel toebrengen door het uitstrekken van den rechter arm. Overigens als bij 19. (fig. YI) Al deze stooten kunnen ook worden uitgevoerd op het commando: „Korte Stoot", „Rechte= Stoot" en „W er p S to ot" zij gaan in dat geval vergezeld van een halven uitval. Deze uitvallen en stooten kunnen worden voorafgegaan door slagen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 254