246 punt van de bajonet met gestrekten linkerarm naar achteren draaien; tegelijk een uitval doen met den rechtervoet en de kolf met beide handen in de gewilde richting vooruitstooten.) 30. Comd°.Neerslag Rechts (Links). Uitv.De rechter- (linker-) voet wordt 30 cM. links (achter waarts) gebracht en het geweer met de linkerhand rechts gedraaid de linkerarm forsch in rechtsche (linksche) richting uitstrekkende, wordt het wapen der tegenpartij neergeslagen en onder den bajonet hals gevangen, (fig. XIY bovenaan) Aanm. De neerslag wordt toegepast op lansdragers, lansruiters en minderge- oefende infanterie. 31. Als men de lans onder den bajonethals heeft gebracht en men kan er den voet niet op zetten, dan zal men trachten haar met de hand te grijpen, te gelijker tijd het eigen geweer met de rechter hand bij den onderband grijpen en met gestrekten arm de tegen partij een stoot toebrengendaartoe wordt gecommandeerd„Grijpt de Lans". 32. De neerslag wordt in de practijk dikwijls voorafgegaan door het overwerpen der lans. Hiertoe wordt, als de man in de hooge positie 4) staat, gecommandeerd: Werp over Lans. Uitv.: De linkerhand dient tot spil; met de forsch tot de heup dalende rechterhand de bajonet een cirkel laten beschrijvenwaar door de lans naar rechts of links wordt geworpen, al naarmate de rechterhand eerst naar buiten dan wel naar binnen (langs het lichaam) gebracht wordt; het geweer wordt onder de beweging omgedraaid, zoodat de overgeworpen lans of wapen slechts verder nedergedrukt behoeft te worden, (fig. XIY) 33. In sommige gevallen kan door een eenvoudig terugbuigen van het bovenlijf een stoot of slag worden ontwekenhet commando daartoe luidt Bovenlijf terug, na—Stoot. Uitv.: De man brengt het bovenlijf zoover terug als zonder gedwongenheid kan geschieden, daarna brengt hij snel een der vier stooten toe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 257