249 Daarna zegt hij hem, om op het commando: „Geweevs 1 ag Rechts" hetzelfde te doen, doch op het oogenblik, dat de leerling toeslaat, gaat hij onderdoor en brengt den stoot links toe. Deze les wordt daarna herhaald links liggende, waarbij do kans van slagen veel grooter wordt. Is de leerling daarin bedreven, dan leert hij hem, dat ook in den sprong achterwaarts een middel gelegen is, om zich aan den stoot te onttrekken. Daarna laat hij zich het geweer uit de hand slaan, doch pareert den stoot van den leerling, zoodra deze er een toebrengt, met de linkerhand; zeer geoefende bajonetvechters mogen, zoo zij daar kans toezien, de bajonet der tegenpartij grijpen en op hem in- loopende hem de eigen bajonet op de borst zetten, wordende het geweer daarbij bij het midden gevat. Zesde les. De onderwijzer zegt nu den leerling, om de linkerhand wat hoog te houden en zoodra hij dit doet brengt de onderwijzer zijn geweer er onder, doet een sprong voorwaarts en brengt een verkorten stoot toe. Vervolgens laat hij hem nog eens het geweer oplichten, duwt dit met zijn bajonethals in de hoogte en grijpt het, waarna hij hem evenals in de voorafgaande les weerloos maakt. Daarna laat hij hem die beweging zelf uitvoeren op het commando „Onderloopen, korte Stoot" en onttrekt zich daaraan door; zoodra de leerling wil onderloopen, een stoot toe te brengen, dan wel, na een sprong achterwaartsuiterst sterk doorzakkende en in eengedrongen, een stoot en uitval naar het onderlijf van den leerling toe te brengen, (fig. XVI.) Zevende les. De onderwijzer draait zijn geweer met den loop naar beneden en vat snel met den hals van zijn bajonet dat van den leerling, drukt het forsch naar beneden en brengt hem door het naar boven en naar voren zwaaien van de kolf met den hiel een slag op het hoofd, dan wel een kolfstoot naar de borst of het aangezicht toe. Daarna laat hij den leerling op het commando: „Naar hethoofd Kolfslag" hetzelfde verrichten en onttrekt zich daaraan op de wijze in de voorgaande les bepaald (Sprong achterwaarts).

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 260