256 Uitval. Zesde les. 1. Grijpt de bajonet, dubbele sprong voorwaarts, houw naar den buik Uitval. 4. Opstaan, weert de rechter Dij. links, stoot naar den buik en sprong achter Waarts. (Stelling rechts). 2. Dubbele sprong achterwaarts, hooge parade, laag links weert, wringt van links naar rechts en stoot naar 't Gezicht. 8. Sprong achterwaarts en voorwaarts Stoot. C. Geweer tegen den sabelruiter. De onderwijzer, die zich op een verhoogde plaats (bij voorkeur een uitlooper der vechtbank) stelt, neemt de houding van den cavalerist aan, laat den leerling tegenover zich (dus voor het hoofd van het paard) staan; commaudeert vervolgens: Rechts (links) uitwijken, werp,-voor waarts- of lage Stoot. Hij weert die stooten laag links (rechts), door het in den kring zwaaien of brengen van de sabel langs de linker- (rechter-) zijde, steeds zorgende met den rug der sabel af te wereu en brengt dan na het commando: „Hoofd Weert" een houw op het hoofd toe. Vervolgens slaat hij het geweer links (rechts) uit de richting, brengt de houwen links (rechts) aan en leert den leerling door hooge weringen zich daaraan te onttrekken. Heeft de leerling dat begrepen, dan maakt hij schijnhouwen en schijnstooten, welke door een houw of steek worden gevolgd b. v. 1°. Schijnhouw links (rechts), houw rechts (links). 2°. Schijnhouw links (rechts), steek naar de borst. 3°. Schijnhouw links en rechts (rechts en links), houw naar 't hoofd. 4°. Schijnhouw naar 't hoofd, steek naar de borst. Heeft de leerling deze houwen en steken leeren afweren, dan leert hij hem door schijnslagen en stooten den cavalerist te verleiden, zich bloot te geven, en telkens na eene wering of houw van den ruiter een steek te doen volgen; hij wijst hem er op, dat hij, door het niet oogenblikkelijk hernemen van de positie, in de practijk verloren zou zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 267