15 B. Dat in de naburige Gouvernements tanden een ernstige op stand is uitgebrokenals naar gewoonte begonnen met het vermoorden van onze ambtenaren. In zulk een geval zou op het eerste bericht een mobiele colonne zijn afgezonden, om den opstand in de geboorte te smoren en zou c. q. aan de in de nabijheid gelegen posten de last zijn verstrekt, om ook van hunne zijde het noodige te doen tot fnuiking van den opstand. Ik neem aan, dat dit niet gelukt, maar dat onze mobiele colonne geslagen of vernietigd wordt en de opstand daardoor in kracht wint. De toestand verschilt in dat geval eenigszins met den straks besprokenen. Wij hebben het nadeel, dat de overige Gouvernements bevolking wordt medegesleept, zoodat wij die slechts weinig kunnen vertrouwen. Wij hebben daarentegen het voordeel, dat de vijand, die ons mis schien zal attaqueeren, minder georganiseerd en minder goed be wapend zal zijn. Wij zullen verder in dit geval meer kunnen rekenen op hulp van Goa, hetgeen hoofdzakelijk zal afhangen van de oorzaken, die tot den opstand geleid hebben. Kunnen wij op die hulp rekenen en is de opstand in de Zuider- of Oosterdistricten uitgebroken, dan vormt dat rijk onze voorhoede en bestaat er weinig gevaar voor een aanval op de plaats Makassai. Ook al was de vo oraf uitgezonden, mobiele macht teruggeslagen, van geheele vernietiging zou waarschijnlijk in dat geval zelfs geen sprake zijn. Waarschijnlijk zou men er wel in slagen, de zaak slepende te houden, totdat versterking van Java was gekomen, om den opstand te onderdrukken. Is daarentegen de opstand in de Noorderdistricten uitgebroken, dan dekt Goa ons aan de Oost- en Zuidzijde en zou in het ernstigste geval, dat de uitgezonden, mobiele macht geslagen was. de Tello- rivier geschikt zijn om, door Goasche hulptroepen gesteund, den vijand te beletten, op Makassar aan te marcheeren, en de rondom die plaats gelegen kampongs in opstand te brengen. Daar echter de bevolking van die kampongs m. i. niet te vertrouwen zou zijn, acht ik algeheele ontwapening allernoodzakelijkst, benevens

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 26