16 afsluiting van de communicatie voor Inlanders van Noord naar Zuid door stad en fort. De straks door mij beschreven volkswapening' zou zich dan moeten bepalen tot de Europeesche en Chineesche bevolking en de evenzeer daar te stellen enceinte beperkt moeten genomen worden, zoodanig dat alle kampongs daarbuiten vielen. Aan de kamponghoofden zou moeten worden aangezegd, dat elke kampong, van waaruit vijandelijkheden werden gepleegd of waarvan zekerheid wordt verkregen, dat zij met den vjjand heult, onverbid delijk in de asch zal worden gelegd. Evenzeer zou een geregelde patrouilledienst in die verdachte kam pongs moeten worden georganiseerd. Oogenschijnlijk zijn deze bepalingen tegen kampongs, van wier vijandige gezindheid men niet volkomen overtuigd is, vrij hard, en heeft het den schijn, dat men hare bevolking overlevert a la merci van een bende kwaadwilligen, zoo het deze gelukt onze verdedigings linie bij de Tellorivier te forceeren, maar men moet wel in aanmerking nemen, dat bij den Inlander ook genoeg solidariteit en nationaliteit bestaat, om landgenooten te sparen. De Atjehoorlog heeft ook daarvan voorbeelden opgeleverd. Toen Habib Abdoel Rachman in 1878 zijn inval in ons gebied deed, is der bevolking der IV en VI moekims, die reeds door Generaal Pel was onderworpen en zich over het geheel steeds rustig gedragen had, geen haar gekrenktzelfs geen huis is vernield. Ik meen dat die bevolking alleen vivres heeft moeten opbrengen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zich echter een ge deelte der bevolking bij Habib aangesloten. Komt versterking van Java en is het ons nog niet gelukt, den vijand van de Tellorivier terug te dringen en den opstand te bedwingen, dan zal het 't beste zijn met. de expeditionnaire macht in den rug des vijands te ageeren van uit Maros, Pankadjene of Segerie. Gelukt het niet dadelijk, den vijand uiteen te drijven of te verslaan en den opstand te dempen, dan dient het bentengstelsel te worden toegepast, niet zooals te Atjeh in de periode 1875-1877 is geschied, maar zooals het in den Javaoorlog in toepassing is gebracht. Het terrein van den opstand moet in grooten kring met eene bentenglinie omsloten worden; mobiele colonnes moeten binnen die

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 27