17 enceinte alle groote vereenigingen des vijands beletten. De benteng- linie moet al nauwer en nauwer aaneengesloten worden en den vijand steeds een beperkter gebied gelaten. Ik zal over dit systeem niet verder uitweiden, daar de juiste toepassing daarvan van talrijke omstandigheden afhangt, die niet voorzien kunnen worden. Bovendien ligt het min of meer buiten ons onderwerp, de meer eigenlijke verdediging van Makassar. Een derde en laatste geval kan zich voordoen. C. Dat meer of minder onverwacht een algemeene opstand uit breektdie gepaard kan gaan met het oprukken van massa 's vijanden van buiten. Mocht dit onverhoopt gebeuren, dan zullen als laatste symptoom van de naderende catastrophe naar alle waarschijnlijkheid de kampongs in den omtrek der hoofdplaats grootendeels verlaten worden, of wel op een gegeven moment zal een algemeene moordpartij beginnen. Gebeurt het eerste, dan moeten onverwijld alle maatregelen worden genomen, daareven genoemd, maar de verdediging zoo geconcentreerd mogelijk gevoerd worden. Yooral is het dan zaak, alle gezinnen in veiligheid te brengen en alleen die mannelijke bedienden aan te houden, waarop men zich volkomen verlaten kan. Ontslag van alle bedienden des lands zal voor zeker het beste zijn, zoo dit zonder gevaar geschieden kan. In allen gevalle moet dadelijk werk worden gemaakt van alge meene ontwapening van de nog binnen de enceinte aanwezige inboor lingen en wapening van alle Europeanen en Chineezen. Een ieder dient met de noodige kalmte en verstand daartoe het noodige te doen. De toestand wordt dan zeer gevaarlijk. Zelfs het partrouilleeren buiten de enceinte dient dan zeer voorzichtig te geschieden, omdat men nauwkeurig moet nagaan, wat daarbinnen voorvalt. De verdediging naar buiten zal zoo goed ais geneutraliseerd zijn en zich alleen kunnen bepalen tot het inwinnen van berichten in de naaste omgeving binnen geweerschotsafstand van de buitenenceinte. Eerst na aankomst van aanzienlijke versterkingen van Java kan handelend worden opgetreden. Allereerst moet worden begonnen 1886. Dl. I. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 28