287 Hij zal het daarom niet euvel nemen, wanneer ik bij mijn bezwaar blijf persisteeren. Een officier, die ik zal het in mijn eerste opstel gereleveerde acclimatisatieproces, dat tot de medische zaken behoort, nu maar laten rusten een officier, zeg ik, die geen Maleisch verstaat en spreekt, is bij eene Inlaudsche compagnie even nuttig als een Turk bij eene compagnie van het Nederlandsche leger. Hoe of het dan toch, zoo vraagt men mij in der tijd wel met mij en zoo vele anderen gegaan is, die toch ook eens voor de allereerste keer in Indië zijn beland geraakt. Die vraag, geachte kameraad! kan ik het best voor mij zeiven beantwoorden, omdat zij mij een feit in herinnering brengt, dat nu al ruim 18 jaar geleden gebeurd is, maar mij toch nog klaar voor de oogen staat. Ik had eene zeereis van 119 etmalen achter mij en stapte te Ba tavia aan wal met ongeveer een paar honderd Maleische woorden in het hoofd, die de Heeren De Hollander, Koorda, Pijnappel of an dere Maleische specialiteiten mij uit de tweede hand geleverd hadden. Het spreekt als een boek, dat ik met mijn aan boord geleerd Ma leisch van de taal der Maleiers en Maleisch sprekende Javanen bij aankomst in Indië geen tittel of jota begreep. Een achttal dagen daarna bevond ik mij als luitenant van de week in de door den toenmaligen kapitein Hafeli gecommandeerde Javaan- sche compagnie, om, ter nakoming van de van hoogerhand gegeven bevelen, een uur lang, in persoon, met de soldaten theoretisch den velddienst te behandelen. De luitenant van de week gevoelde zich onder gemelde omstan digheden daartoe echter niet in staat en wilde raad schaffen door een Europeesch onderofficier in zijne plaats te doen optreden. Maar ook die sergeant was even onmachtig, omdat hij eerst sedert enkele maanden bij het Indisch leger diende, en eene poging om een ander onderofficier theorie te doen houden, mislukte om dezelfde reden. De bevolen dienst ging ten slotte door onder de theoretische hoede van een korporaal. Zulke stoornissen waarde Sprokkelaar! nu doen zich bij Iniandsche,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 298