291 beide officierskorpsen opwegen tegen de zooveel grootere, geldelijke offers en tegen het gestadig buiten dienst zijn (op reis heen en weer) van een zooveel grooter aantal officieren Op de wijze als thans de aanvulling van het Indisch officiersper- soneel plaats vindt, gaan er jaarlijks omstreeks 75 officiereu uit Nederland voor de eerste maal naar Indië, terwijl bij een nor maal vijfjarig verblijf in Indië, als de fusie werkelijkheid is, het „gaan en komen" ongeveer 500 officieren 's jaars op den oceaan zal brengen. Bij de hier voren bedoelde 75 officieren zoude alsnu opgeteld moeten worden het gemiddelde van het aantal Indische officiei en- verlofgangers, dat wegens een onafgebroken diensttijd van 12 en 15 jaar onder de thans vigeerende bepalingen, een tweejarig verlof naar Nederland bekomt, terwijl ten goede van het fusiestelsel zou gebracht moeten worden, dut deze laatste officieren, niet langer gelijk thans, gedurende twee jaar aan den staatsdienst onttrokken zijn. Het zal toch wel niet nader betoogd moeten worden, dat bij eene fusie, verloven wegens langdurigen dienst in Indië zouden komen te vervallen en dat bij mijn gezegd aantal van 75 officieren niet moet worden opgeteld het gemiddelde van het aantal zieke officieren-ver lofgangers, die zij het ook in minderen getale ook bij eene fusie niet uit de sterktestaten verdwijnen zouden. Bij deze nadere beschouwingen laat ik het voor ditmaal, na nog voor een enkel woord plaats gevraagd te hebben met opzicht tot Sprokkelaar's herhaald beroep op analoge Fransche en Engelsche koloniale toestanden. Het komt mij ouder verbetering voor, dat spiegeling bij onze ko loniale huurlieden, juist door het verschil van toestand, met veel omzichtigheid geschieden moet. De Franschen vechten in Tonkin en wij op Atjeh. Daartegen valt niets te zeggen. Wanneer echter de Fransche generalissimus ver sterking uit het moederland vraagt, gaan spoedig een 25 tal officieren Door mijn op handen zijnd vertrek naar Indië heb ik dit cijfer van 75 niet kunnen eontroleeren met de gegevens, welke de koloniale verslagen daaromtrent ver melden. Ik ben er intusschen vrij zeker van, dat dit cijfer weinig verschil zal ople- met het juiste getal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 302