297 „bij de methode, welke tot in het voorjaar van 1884 gebruikelijk was, „eene zeer groote schrede voorwaarts op den goeden weg. „Kenden toch vroeger de compagnies-officieren hun kader en man schappen slechts ten halve en ontbraken eenheid en leidende gedachte „bij de oefeningen, ja, had men eigenlijk in 't geheel geen stelsel, de „tegenwoordige regeling heeft daarin eene gunstige verandering gebracht. „Het mag dan ook wel meer dan waarschijnlijk worden geacht, dat „eerlang het stelsel van compagnies-oefening bij ons definitief zal worden „ingevoerd." De schrijver is echter met het in beproeving genomen stelsel nog niet ten volle tevreden en wenscht het in zijne geheele consequentie door te voeren. Hij verlangt daartoe nog bovendien Opleiding der recruten bij de compagnie. Oefening der scherpschutters bij de compagnie. Theorie voor het kader bij de compagnie. Schoolonderwijs bij de compagnie. In hoever het in Nederland wenschelijk zoude zijn, het stelsel der com- pagniesgewijze oefening op deze wijze uit te breiden, zullen wij hier on besproken laten. Le mieux est souvent l'ennemi du bien. Dit ziet men b. v. in Frankrijk, waar eveneens de compagniesgewijze oefening bij de infanterie is ingevoerd, en wel met opleiding der recruten bij de compagnie. Wat is daarvan het gevolg geweest? Dat de meeste chefs de geheele compag niesgewijze oefening eenvoudig daarin lieten bestaan, dat zij de kapiteins noodzaakten alle recruten-exercitiën persoonlijk bij te wonen en te leiden. Mocht men in rustiger tijden er eens toe overgaan, dit zoo nuttige oe feningsstelsel ook in Indië in te voeren, dan zouden wij ons daarom maar liever vooreerst tot het beproefd goede willen bepalenmen mocht anders eens hier, evenals in Frankrijk, de kracht van het stelsel vooral zoeken in de bijzaken, zooals de tegenwoordigheid der kapiteins bij de recruten- exercitiën en voor de rest de compagnieën ter beschikking stellen om te tirailleeren van. .tot. .uur op hetplein. Op dit oogenblik zouden wij echter de proef nog wat willen uitstellen. In den toestand van desorganisatie, waarin het Indische leger thans ver keert, moeten maar zoo min mogelijk proeven op den patiënt genomen worden. De valide manschappen, die nog bij enkele veldbataljons worden aangetroffen, worden, ter voorziening in de overal heerschende behoefte, zóó dikwijls heen en weer gezonden, dat van eene grondige bekendheid met kader en manschappen, dat hoofdbeginsel der compagniesgewijze oefening, geen sprake kan zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 308