26 slechts met woorden tegen de orders van zijnen superieur verzet, of die, in andere gelegenheden, uitdrukkelijk weigert of opzettelijk nalaat, de gegeven orders na te komen, zal worden gestraft met. cassatie. 91. Een onder-officier of soldaat zal in zoodanig geval met arrest en sluiting, naar de omstandigheden, gestraft worden. Door de inlijving van het koningrijk Holland bij het Fransche keizerrijk is dit ontwerp evenmin wet geworden, maar na ons herboren volksbestaan door het Ontwerp van 1814 gevolgd, waarin de artt. 89, 90 en 91 als volgt luidden: 89. Elk Militair, die in eene affaire tegen den vijand, of in eene plaats, welke dadelijk belegerd, berend of in Staat van beleg gesteld is, uitdrukkelijk weigert of opzettelijk nalaat, de orders van den geenen die boven hem gesteld is, te gehoorzamen of na te komen, zal met den dood gestraft worden. 90. Een Officier die in een gevegt met den vijand, of iu eeue plaats, welke dadelijk belegerd, berend, of in staat van beleg gesteld is, zich slechts met woorden tegen de orders van zijnen Superieur verzet, zal worden gestraft met cassatie, met of zonder inhabiliteit, naar mate van de omstandigheden. 91. Een Onder-Officier of Soldaat zal in zoodanig geval met de ijzers of de kruiwagen gestraft worden, naar de omstandigheden. Ook dit ontwerp mocht nog geene wet worden, maar werd weldra gevolgd door het Ontwerp van 1815, waarin bovenaangehaalde arti kelen door twee andere (94 en 95) werden vervangen, aldus luidende 94. Elk Militair, die in eene affaire tegen den vijand, of in eene plaats, welke dadelijk belegerd of berend is, uitdrukkelijk weigert of opzettelijk nalaat, de orders van den geenen die boven hem gesteld is, te gehoorzamen of na te komen zal met den dood gestraft worden, en wanneer dezelve misdaad in andere gelegenheden wordt gepleegd, zal dezelve, zoo het een Officier is, met cassatie en zoo het een Onder-Officier of minder militair is. met den kruiwagen gestraft worden. 95. Een Officier die in een gevegt met den vjjand, of in eene plaats, welke dadelijk belegerd of berend is, zich slegts met woorden tegen de orders van zijnen Superieur verzet, zal worden gestraft met den dood of met cassatieen zoo het een onder-officier of soldaat is, zal hij in zoodanig geval met den kruiwagen gestraft worden, naar de omstandigheden. Dit ontwerp eindelijk is iu de bestaande artt. 95 en 96 van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande wet geworden. Dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 37