378 In vele legers, ja zelfs in de meeste, doen de luitenants examen voor den kapiteinsrang. Het doen van examen heeft vele tegenstanders gevonden, op grond van de bewering, dat het slechts onvoldoende waarborgen voor be kwaamheid oplevert. Dat moge nu zoo zijn, maar zoolang er geen meer afdoende wijze bestaat om zich van iemand's bekwaamheden te overtuigen, is een examen toch nog wel de beste, vooral ook om dat, wanneer men zich in het geheel niet van studie en vakkennis bij officieren overtuigt, er geen enkele prikkel tot werken bestaat. Zulk een examen moet dan ook niet schools worden afgenomen door personen, die boeken gebruiken moeten, om daarmede de antwoorden te vergelijken, maar het moet een soort van collegium doctum zijn zooals wel eens aan geneesheeren wordt afgenomen. In Engeland werd bij de afschaffing van het purchase systeem, tevens het doen van examen ingevoerd. Alle luitenants, die op of na 27 Augustus 1871 waren aangesteld, moesten zes jaren na den datum hunner benoeming examen voor den kapiteinsrang gedaan heb ben. In 1878 werd een nieuw besluit uitgevaardigd: „The royal „warrant for the appointment, promotion and retirement of officers of „the army." Hierbij werd voor alle officieren examen ingevoerd, ook voor hen, die bij keuze werden bevorderd. In Frankrijk is examen een vereischte om aanbevolen te worden voor bevordering bij keuze. Dit examen loopt vooral over de mili taire vakken. Yoor den kapiteinsrang blijft 2/3 der plaatsen vol gens anciënniteit beschikbaar; voor den majoorsrang de helft. In Duitschland bestaat officiëel alleen bevordering bij anciënniteit, waarin men zoo noodig te gemoet kan komen door overplaatsing, omdat de bevordering aldaar korpsgewijze plaats heeft. Alleen bij de artillerie doen de luitenants een soort van examen of proef voor den kapiteinsrang. In Italië wordt niemand bevorderd, noch bij keuze noch bij anciën niteit, dan na het afleggen van een examen. In België bestaat examen, wanneer men voor bevordering bij keuze in aanmerking wenscht te komen. Omtrent de bevordering in Rusland, lezen wij in een be langrijk artikel in de Intern. Revue fiber die gesammten Armeen und Flotten van September 1884:

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 389