379 „Als reden tot bevordering voor bijzondere verdienste zal een cer tificaat gelden, door de kapiteins verworven op de sedert 2 jaren „opgerichte Infanterie Officierschietschool. „Verder zullen in den vervolge slechts die kapiteins bevorderd „worden, welke den cursus op bedoelde school met minstens voldoende „resultaten hebben bijgewoond. Om nog betere uitkomsten te krijgen, „zal men voortaan alle canditaten voor den kapiteinsrang een soort „van militair examen afnemen, waardoor zij hunne geschiktheid om „eene compagnie te commandeeren zullen moeten bewijzen." Bij het eerste armeekorps hadden bedoelde examens reeds plaats gehad. Ik heb door het vorenstaande slechts willen wijzen op de omstan digheid dat, in andere legers, examen doen niets nieuws is. Het zou dan ook volstrekt niet ongehoord zijn, wanneer het bij het Indische leger werd ingevoerd; het bestond daar trouwens reeds lang en be staat nog bij den geneeskundigen dienst. Het beste deel der officieren zal er zeker niet op tegen hebben. Iiet is daarbij echter billijk dat men zich niet alleen bepale tot het stellen van hoogere eischen voor den eenen of anderen rang, maar dat men hen die gevoelen, dat zij in die eischen te kort schieten, ook in de gelegenheid stelle ze te leeren. Een schoon voorbeeld van vooruitgang in dat opzicht in een klein leger, vinden wij in het Spaansche leger, waarvan A. de Sevignan in zijne Souvenirs de voyage zegt „Au point de vue de l'éducation militaire des officiers, les ame liorations sont chaque jour plus sensibles. A la presse militaire „revient assurément en grande partie, l'honneur de ces progrèsc'est „elle qui, secouant l'apathie, montrant les voies, disant ce que faisait „l'étranger, stimulant l'émulation générale, a donné l'impulsion dont „nous voyons aujourd'hui les effets. Les études d'officiers se déeom- „posent en cours (academias) et en conférences (conferencias)." „Le programme de l'académie des lieutenants et sous-lieutenants „(subalternos) comprend: Les obligations du capitaine, 1' école de „brigade, le détail de la comptabilité du bataillon, 1' histoire mili taire d' Espagne, la géographie, la géométrie, 1' étude des armes „a feu portatives, la fortification de campagne, les regies pour les

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 390