389 Zijn de examens eenmaal afgeloopen en is de staat door alle com missieleden geteekend, dan wordt deze opgezonden aan den mi nister van oorlog; de belanghebbenden alsmede hunne korpscomman danten worden met den uitslag door den commandant der school in kennis gesteld. De beslissing der commissie is zonder appel. Als sommigen hunne studiën hebben moeten afbreken, kunnen zij bij eene volgende serie examen of dadelijk eindexamen doen. De officieren, die bij het eindexamen niet slagen, of die zich vrij willig teruggetrokken hebben, worden niet meer tot examen toege laten, noch tot het volgen van een cursus. Alle kapiteins, die dit verkiezen, kunnen dadelijk het eindexamen doenzij worden door den commandant der school gewaarschuwd, wanneer het examen plaats heeft; zij kunnen ook deelnemen aan de wetenschappelijke reis der overige candidaten. De candidaten, die onmiddellijk eindexamen doen doch niet slagen, kunnen met autorisatie der commissie een volgende maal weder examen doen. Uit de inrichting van deze en andere dergelijke scholen zien wij voldoende, wat er moet worden onderwezen en welke beginselen daarbij moeten worden in acht genomen, zooveel mogelijk met ver mijding van schoolsche vormen. Wanneer men ziet, welke moeite men zich in andere landen geeft, behoeft men dunkt mij volstrekt geen zwarigheid te maken, om ook voor het Indische leger de behoefte daaraan te erkennen. Men kan nu eenmaal, in den tegenwoordigen tijd, niet volstaan met het geleerde vóórdat men officier werd. Ook in de militaire wetenschappen worden als 't ware dagelijks vorderingen gemaakt, waarvan men zich op de hoogte moet houden, op straffe van onge schikt te worden voor zijne betrekking en zeer zeker voor hoogeren rang. Het is daarom noodig, alvorens iemand te bevorderen, zich te overtuigen of hij aan dien eisch heeft voldaan. Maar, zooals ik reeds zeide, niet alleen dit is noodig, men moet de candidaten voor den hoogeren rang ook gelegenheid geven zich te bekwamen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 400