390 "Vooral in Indië, waar men dikwijls zoo weinig gelegenheid heeft, zich op afgelegen buitenbezittingen van het noodige voor studie te voorzien en alle leiding missen moet, zoude daarom een zesmaand- sche cursus, b. v. voor een zeker aantal der oudste kapiteins, in den geest als bij het Oostenrijksche leger, nuttig zijn. "Wanneer men dan na dien cursus eene, vooral practische eindbeproeving in voert, waarbij men zich b. v. overtuigt van de bekwaamheid in het Maleisch en een of andere Europeesche taal door het doen voeren van een gesprek of het verklaren van een reglement, in de tactiek en reglementen door het doen uitvoeren van manoeuvres en exerci tiën, in het paardrijden door zich te overtuigen dat de candidaat in alle gangen behoorlijk te paard zit, en als beproevingscommissie eene vaste commissie aanstelde van hoofdofficieren van den generalen staf en van de infanterie, dan zoude men goede en vooral voor iedereen gelijke waarborgen van bekwaamheid hebben. Men zegge niet dat ook de bataljonscommandanten wel over die bekwaamheid kunnen oordeelen. In Indië is dit niet het geval. Hoelang dient hier gemiddeld een zelfde kapitein onder een zelfden bataljonscom mandant? En hoevele kapiteins zijn er niet, die jaren achtereen post- commandant zijn en in niets anders beoordeeld kunnen worden dan in de administratieve geschiktheid om hunnen post te commandeeren, gezwegen nog van degenen, die door een langdurig verblijf te velde, dikwijls eindigende met een noodzakelijk verlof wegens ziekte, met den besten wil niet in de gelegenheid zijn zich voor hoogeren rang te bekwamen. Meer dan elders is het daarom in Indië noodig de gelegenheid open te stellen om, door het bijwonen van een cursus, zich in militair wetenschappelijken zin weder eens op te frisschen. Het bijwonen van een dergelijken cursus behoeft ook volstrekt niet verplichtend te zijn. Die vermeent daaraan geen behoefte te hebben, worde vrijgesteld, mits hij zich slechts aan de eindbeproeving onder- werpedie zich ook aan deze niet wenscht te onderwerpen, worde eveneens vrijgelaten hij ziet dan echter van bevordering af. Er zul len nog genoeg overblijven, die van de aangeboden gelegenheid ge bruik maken. Behalve voor zijn eigenlijk doel, het verkrijgen van waarborgen dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 401