417 voorstellen. Maar men ziet hier de aanleiding daartoe in het Y. Y. verklaard. De Tweede Kamer wordt door ongunstige mededeelingen onaangenaam getroffen. Eene aansporing natuurlijk om de voorstel ling maar gunstig te maken, ook al is de toestand dat niet. Holler phrase dan die, dat men uit den ongunstigen toestand te Atjeh zou kunnen geraken door het volgen eener waarlijk vrijzinnige politiek tegenover de Inlandsche vorsten in den Archipel is waar schijnlijk, zelfs in de Tweede Kamer, in lang niet gedebiteerd. De Minister kan dan ook niet nalaten, dit op beleefde wijze op te merken. Regeling van de positie der officieren bij de wet. De opmerking van het Y. V. dat de rechten der officieren van het Indisch leger bij de wet behoorden te worden gewaarborgd, wordt door den Minister in de M. v. A. niet als juist erkend. Over dit punt heerscht trouwens bij meerdere bevoegde personen verschil van inzicht, zooals kan blijken uit het vierde Yerslag 1884/85 der Yer- eeniging tot beoefening der krijgswetenschappen, waar het voor en tegen uitvoerig is besproken. (1) Commissie administratie-reglement. Het V. Y. zegt hieromtrent: Niet zonder bevreemding was kennis genomen van 's Ministers voorne men, om het buitengewoon personeel der commissie, belast met het sa menstellen van een nieuw administratie-reglement, in de normale formatie van het leger op te nemen, uitsluitend om in de toekomst geregeld die verbeteringen te ontwerpen, die in de administratieve voorschriften voor het leger zullen blijken noodig te zijn. De M. v. A. geeft daarop eene vrij uitvoerige toelichting, waarvan de quintessence is, dat de Militaire Administratie het zoo druk heeft in Indië. Dit kan nu wel worden toegegeven, maar men kan vra gen, waarom zulk eene commissie bij de administratie op zooveel grooter voet moet geschoeid zijn dan bij andere takken van dienst. Bij de artillerie heeft men eene dergelijke commissie tot geregelde verbetering van den Instructie Inventaris, die slechts bestaat uit één (1) Zie ook hierachter de beoordeeling van de brochure van den heer W. Cool: „Indische Legerbelangen." Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 428