III. Ret kan derhalve niet meer tot het gebied der raadsels behooren, wat moet worden verstaan door de uitdrukking in andere gelegenheden, voorkomende in het laatste gedeelte van art. 95 C. W Weigering van het. bijwonen van inspectiën, het deelnemen aa.n exercitiën en corveeën, het trekken op wacht en post, het gaan op en weigeren van hulp aan eene patrouille, is weigering van dienst en strafbaar, niet volgens art. 10 van het Reglement van Krijgstucht <R. K.), maar op grond van art. 95 C. W., laatste gedeelte. Niet aldus de tegenwoordige jurisprudentie van het Indisch Hoog Militair Gerechtshof. Zij verzet zich tegen eene zuivere toepassing van dat artikel; ik mag zeggen om de gestrengheid er van te temperen. Tegen zoodanig natuurlijk, den beschaafden mensch aangeboren gevoel valt geen protest aan te reekenen. Slechts zou met Dalloz van zulk eene jurisprudentie mogen worden gezegd, dat zij is „la condamnation „des lois. puisqu'elle a pour objet de corriger ce qu'il v a d'excessif ..dans la sévérité de ces dernières et qu'elle prouve que la législat.ion „n'est plus en rapport avec l'état des moeurs. Zou toch, dit werd reeds in de vorige eeuw door den Italiaanschen rechtsgeleerde Beccaria gevraagd, eenige jurisprudentie tot clementie overhellen „dans une „législat.ion parfaite, oü les peines seraient modérées, ou les jugements „se rendraient promptement et selon les régiesvérité dure en apparence, „pour ceux en daartoe behoorden ook wij qui vivent sous le „désordre d'une jurisprudence criminelle ou l'absurdite des lois et la „rigueur des supplices nécessitent les graces et le pardon. .J VS'ij weten, helaas, wat onze militaire wetboeken, ook na de inweiking- treding van het Koninklijk besluit van 13 October 1882, N°. 2(1, eischen om goed te mogen worden genoemd. Die eisch is geheele omwerking en niet, zooals tot dusverre gedaan is. partieele wijziging, al mogen wij voor elke rationeele verandering, hoe gering ook. reeds dankbaar zijn. Partieele wijziging van een strafwetboek vooral, waarvan bijna elk artikel herziening eischt, is zeer te ontraden het maakt het. wetboek eindelijk onleesbaar en vooi leken onbruikbaar. Vooral is het te ontraden, wanneer, zooals in een lea;er. het lekenelement in de bedeeling van het. recht zulk eene groote rol moet spelen als in Indië. Wanneer echter het Opperbestuui

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 42