427 „Ik heb gelezen, dat verleden jaar hoofden van den vijand op pieken werden gesteld om den Atjehers te treffen in hun geloof. Is dat onzei waardig? „Men was in eene dessa gekomen, waaruit geschoten was, en de vier eerste menschen, die men ontmoette, waarschijnlijk onschuldigen, werden neergeschoten. „Is dat eener Europeesche natie waardig Zal dat leiden tot het beoogde einddoel: vreedzame onderwerping van de bevolking? „Neen, de Kegeering late zich niet verlokken om weder oorlog buiten onze enceinte te voeren; dat branden en tuchtigenbrengt ons geen voetstap verder. „"Wanneer, nadat er een of twee menschengeslachten over heen gegaan zijn, de rust in Atjeh hersteld is, en aanvangende ten noorden van de Témianrivier, waar klimaat en grond evengoed zijn als aan de oostkust van Sumatra, de bevolking inziet, gelijk thans in midden Sumatra, dat ons bestuur billijker en rechtvaardiger is dan het Inlandsehe en naar den ploeg grijpt in plaats van naar den klewang en het geweer, dan kan in de verre toekomst ook Atjeh nog eene voordeelige bezitting voor Neder land zijn. In ieder geval moet de groote weg naar het verre oosten, de ingang van Straat Malakka, de vuurtoren op Poeloe Bras, in Nederland- sche handen blijven. „Ik geloof, Mijnheer de Voorzitter, met uw collega van den overkant, dat men vooreerst de Atjeh-zaak aan de geschiedschrijvers kan overlaten, maar ik wil alleen den Minister van Koloniën zeggen, dat ik door het geen ik dit jaar gezien heb, niet ben bekeerd tot de agressieve politiek in Atjeh, en dat ik nu, gelijk in 1874, zeg: beperkte vestiginggeduld en tvaakzaamheid." De Heer Van de Putte stelt, dunkt ons, de quaestie niet geheel zuiver. Hij bestrijdt agressie en oorlogvoeren buiten de linie, waar in de andere kamer alleen van tijd tot tijd een uitval uit onze stel ling, een „retour offensif", wordt verlangd. Wij zullen de reeks beschouw ingen over het thans gevolgde stel sel te Atjeh hier niet met onze eigene gaan vermeerderen. De ge beurtenissen zelve zullen ons vermoedelijk binnen niet al te langen tijd in staat stellen over het al of niet doelmatige daarvan een oor deel te vellen. Wij geven hier slechts de opinie der ter zake ge zaghebbende autoriteiten terug. Toch mogen wij ons de vrees niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 438