431 slag juist zijn. Wat toch is het geval In het Koloniaal Verslag van 1884 wordt medegedeeld ik zal mij bepalen, om niet te wijdloopig te worden, tot de infanterie dat bij dat wapen op 1 Januari 1884 ontbraken 98 onder officieren. Volgens het Verslag van 1885, bijlage C, zijn wij gedurende 1884, 97 onderofficieren achteruitgegaan; er zouden dus in het geheel mankeeren 195 onderofficieren. De formatie is intusschen een weinig ingekrompen men heeft nu 20 onderofficieren minder volgens de forma tie noodig dan het vorig jaar. Er zou dan bij slot van rekening thans een incompleet zijn van 175 onderofficieren. Neen, zegt het Koloniaal Verslag van dit jaar, het incompleet bedraagt maar 90 onderofficieren. Ik moet verklaren dat ik dit volstrekt niet begrijpen daaromtrent gaarne eenige inlichtingen zou ontvangen. Wanneer men de cijfers van 1873 en 1884 naast elkander stelt, dan ziet men dat de sterkte van het Indisch leger met ongeveer 800 man is toegenomen; er is dus zeker niet minder kader noodig dan in 1873. Maar wanneer men nu in de bijlage C, die wij jaarlijks aantreffen bij het Koloniaal Verslag, nagaat welke de winsten en verliezen zijn geweest van het kader, dan zien wij, dat in 1874-1877, toen men ten gevolge van den Atjeh-oorlog veel kader noo dig had en alles aanstelde wat er maar eenigszins door kon, de winst het verlies overtrof, in totaal met 392 onderofficieren; maar na 1877 veranderde deze toestand en kwam er een jaarlijksch verlies". „In de zeven jaren, die verloopen zijn, verloren wij 876 onderofficieren. Wij hebben dus in de laatste elf jaren eene winst van 392, waartegen over staat een verlies van 876, zoodat er bij slot van rekening een verlies is in van 484 Europeesche onderofficieren". „Nu is bij die cijfers van 1873 buiten rekening gelaten de tijdelijke uitbreiding, die het leger ten gevolge van dien pas aangevangen oorlog van Atjeh had ondergaan, en men kan gerust aannemen, dat in de nor male omstandighedenwaarin het leger vóór dien oorlog verkeerdeer geen kader overcompleet was". „Volgens de cijfers van bijlage C van het Koloniaal Verslag zouden er dus bij de infanterie ongeveer 500 onderofficieren ontbreken; maar vol gens het Koloniaal Verslag zelf zou er thans slechts een tekort zijn van 90 onderofficieren". „Nu wensch ik te vragen: is de opgaaf van bijlage C onjuist, of geeft het Koloniaal Verslag den waren toestand niet terug?" „Ik begrijp dat de Minister die vraag niet dadelijk zal kunnen beant woorden, maar de gelegenheid daartoe zal later zeker niet ontbreken". „Nu kan ik toch dat telken jare terugkeerend cijfer van bijlage C van

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 442