438 van geheel ander formaat zijn dan het Recueil en dit werk er niet op ingericht is, bijgewerkt te worden door inplakking. (1) Een geschikt Receuil Militair, dat op zeer eenvoudige wijze is bij te werken, en dat gedurende een groot aantal jaren bruikbaar blijft, bezit het Indisch leger dus nog niet. Ik vermeen toch als eisch te mogen stellen, dat de officier gedurende zijn geheelen diensttijd zich slechts éénmaal het Recueil behoeft aan te schaffen, en met hoeveel zorg het tegenwoordige ook is samengesteld, men kan er niet van zeggen dat het gedurende een 20 tal jaren bruikbaar is. Het komt mij zelfs voor dat, zoolang de A. O. worden uitgegeven op de tegen woordige wijze, men nimmer een Recueil zal kunnen samenstellen, dat aan den bovengenoemden eisch voldoet Eerst wanneer het D. v. O. zelve een Recueil uitgeeft of aan het door particulieren uit te geven werk bepaalde eischen stelt, wat vorm en inrichting betreft, en dan zijne A. O. geheel daarnaar regelt, zal er eenheid bestaan en veel omslag vermeden worden. Een dergelijk Recueil, dat aan alle billijke vereischten voldoet, zou m. i. in alphabetische volgorde alle bepalingen, voorschriften, enz. moeten bevatten, die thans in de A. O. voorkomen. Voorts zou de rugzijde van elk blad blanco moeten blijven om voldoende ruimte voor eventueele bijwerkingen te laten. De uitgave in vier of vijf deelen zou zeker aanbeveling verdienen, omdat men dan geen al te dikke werken verkrijgt. Eindelijk zoude een volledige klapper niet mogen ontbreken, De voordeelen van zulk een Recueil springen dadelijk in 't oog. Wil men daarin eenig onderwerp nalezen dan kan men dit door de alphabetische volgorde der hoofdstukken gemakkelijk vinden, terwijl dit onderwerp dan in zijn geheel is samengevat. In dit laatste zit juist het grootste voordeel, daar men nu niet meer van de eene order naar de andere wordt verwezen, waardoor veel tijd met bladeren en zoeken verloren gaat. De eenvoudigste wijze om dit Recueil steeds bij te doen blijven, bestaat in de periodieke uitgave van bijvoegsels, iu den geest als dit thans met den Instructie Inventaris voor de Artillerie geschiedt. (1) Bovendien is het dubbel werk om een A. O. uit te geven, en dan nog eens den inhoud te vermelden, welke geschikt is om ingeplakt te wordenmen ontvangt op die wijze elke A. O. tweemaal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 449