439 Deze bijvoegsels zouden geen vierde van de ruimte beslaan, die thans de A. O. innemen. Zoo bevatten b. v, de A. O. Nos. 2 en 6 van 1884 ieder vier bladzijden (met inbegrip van het blanco gedeelte); de eerste om aan te geven dat in tarief N°. 36 een wijziging van 7 regels is gebracht, en de tweede om een kleine wijziging te brengen in de tabel der Versterkingen. Zou het nu niet veel eenvoudiger zijn geweest als deze orders hadden geluid: „Tarief N°. 36 wordt gelezen als volgt: „In den staat der Versterkingen staat: „Celebes en Onderhoorig- heden en de Moluksche eilanden," lees „Celebes, Menado en Ti- mor," en „Amboina en Ternate,"? enz. enz. Wat kan het den betrokken officier schelen, of deze wijzigingen het gevolg zijn van een Koninklijk besluit, Kabinetsorder of Grou- vernements besluit? Het is voldoende dat hij weet dat er een wijziging in eenig tarief of A. O. is gebracht, en dat hij die moet inschrijven of inplakken. Laat men al dien omhaal er af, dan, herhaal ik, zouden de bijvoeg sels geen vierde bevatten van de tegenwoordige A. O. De officier zou dan niet bijna iedere week een of twee blaadjes papier met A. O. krijgen, die als hij ze niet spoedig opbergt wegwaaien. Hij zou dan drie of viermaal 'sjaars een beknopt bijvoegsel krijgen en dat in zijn Recueil plakken. Indien voorts de gedeelten van het Recueil die te dikwijls gewijzigd zijn, door nieuwe afdeelingen of hoofdstuk ken worden vervangen, dan blijft dat werk steeds bruikbaar en het zelfde volume behouden. Tegen het uitgeven van de periodieke bijvoegsels zou men kun nen aanvoeren, dat sommige orders dan eenigen tijd op andere moeten wachten, totdat er genoeg zijn om een bijvoegsel uit te geven. Dit is echter geen bezwaar, als men nagaat dat de inhoud eener A. O., die met „Spoed" bekend moet worden gemaakt, terstond telegraphisch of per missive aan de betrokken autoriteiten wordt medegedeeld. Verder zou het zeer billijk zijn, indien de bijvoegsels kos teloos aan de belanghebbenden werden versterkt. Het gaat m. i. niet aan, om de officieren te laten betalen voor allerlei orders en

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 450