440 bepalingen die het D. v. O. uitgeeft en telkens wijzigt of weder intrekt. Yan het Recueil Militair afstappende, wensch ik thans in eenige beschouwingen te treden over den Instructie Inventaris voor de Ar tillerie der Landmacht (1). Dit werk, dat eene beschrijving bevat van al het materieel der Artillerie met de noodige ophelderingen, aan- teekeningen, enz. laat wat beknoptheid betreft niet veel te wenschen over; alleen konden enkele benamingen wel wat eenvoudiger worden gesteld. Bij de benaming van eenig voorwerp is nl. tot grondslag aan genomen, het doel te vermelden waartoe het wordt gebezigd. Zoo worden b. v. met Opzetten tot 22 cm" bedoeld de opzetten, die bij het kanon van 22 cm. worden gebruikt. Een dergelijke aanwijzing is zeer goed in de gevallen, waarin de be doelde benaming slechts op één of twee voorwerpen betrekking heeft. Heeft zij echter op meerdere voorwerpen betrekking, dan vervalt men in zeer omslachtige benamingen. Zoo is b. v. de benaming: Spieën met kettingen No. 1 voor achter- en voorborden van kogel karren, park- en Ned. transportwagens en voor draagboomen tot ko gelkarren V. M. wel wat uitgebreid, en dit is nog niet eens de grootste benaming uit den I. I. Bovendien is het beginsel, waarvan men met het stellen der bena mingen is uitgegaan, niet overal toe te passen zonder in benamin gen van 10 a 20 regels te vervallen. Zoo zouden b. v. de Riemen tot voertuigen Gew. I. 0,40 eigenlijk de benaming moeten dragen van Riemen tot voertuigen Gew. I. 0.40 tot Zw. veldaffuitenbergaf- fuiten tot. 7 cm. Br., Lt. veldaffuiten, veldaffuiten van 9 cm. Br. Lt. 8 en 7 cm. Br., achter wagens tot smids- en vooraadwagens, Lt. Veld- voorwagens tot 8 cm. Lt., Veldvoorwagens tot 1 cm. en voorwagens tot voorraadwagens. en dat zulks ondoenlijk is, behoeft geen nader betoog. Waar ech- (1) Bij verkorting I. I, te noemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 451