441 ter de grens blijft tusschen het al of niet weglaten der doeleinden bij de benamingen, staat niet iu den I. I. omschreven. Het zou dunkt mij eenvoudiger zijn om gelijksoortige voorwerpen door nummers, en bet aangeven eener hoofdafmeting te onderschei den, dan zulke uitgebreide benamingen te bezigen, die als droog zand aan elkander hangen. De kolom „Ophelderingen" geeft toch vol doende aan, waartoe eenig voorwerp dient. "Wanneer men de bovengenoemde Spieën met kettingen betitelt: Spieën met kettingen N°. 5 1. 0,030, zijn ze dan niet duidelijk van iedere andere spie onderscheiden? Waartoe dienen voorts de benamingen alsBeddinghout Bedding planken. Is de benaming Beddingplank niet voldoende? Iedereen weet toch dat een beddingplank tot het beddinghout in het algemeen behoort. Zoo ook de benaming Haardgereedschap Lesclikwasten Keuringswerktuigen - Mallen met standaards tot enz. Al deze benamingen zijn door het streven om toch vooral duidelijk ge noeg te zijn, zoo duidelijk geworden, dat men ze niet kan onthou den, en bij het aanvragen van eenig materieel altijd den I. I. moet raadplegen, om zeker te zijn, dat de benamingen juist zijn geschreven. De aanduiding door nummer en lengte of dikte heeft verder het voordeel, dat men eenig voorwerp in een magazijn van oorlog van andere kan onderscheiden, indien het nummer door oververven is verloren gegaan, Men meet dan eenvoudig de leDgte of dikte na, en geenerlei vergissing is verder mogelijk. Door het verkorten der be namingen zouden alle materieele bescheiden aanmerkelijk eenvoudi ger worden, en in aanmerking nemende dat sommige stukken in vijf voud worden opgemaakt, zou men daardoor veel schrijfwerk besparen. Achter ieder hoofdstuk van den I. I. komt een afdeeling voor ge titeld Algemeene OphelderingenDe wijze, waarop deze afdeeling tot nu toe is bijgewerkt, laat veel te wenschen over. De meeste bladzijden zijn overpropt met opplaksels, kantteekeningen, verwijzings- teekens enz., zoodat het hoog tijd wordt dat eenige blzn. uit deze afdeelingen door nieuwe worden vervangen. Indien er dan een doel matiger wijze van bijwerking werd gevolgd, dan zou de duidelijkheid daarmede gebaat zijn. Eerstens zou tusschen de verschillende benamingen meer tusschen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 452