442 ruimte moeten worden gelaten voor eventueele inplakkingen voorta zouden die inplakkingen zelve ook eenigszins naar de beschikbare ruimte moeten worden geregeld. Waar b v. geen ruimte genoeg is om eenige regels met groote letters tusschen te voegen, daar gebruike men met kleine letters ge drukte bijvoegsels. Een groot ongerief dat de I. I. oplevert is dat op sommige plaatsen drie bladen op elkander zjjn geplakt, waarop dan nog weder eenige stroken papier zijn vastgehecht. Er zijn plaatsen in Hoofdstuk VII, waai de bladzijden wel op blikken platen gelijken, (1) en waar men dit hoofdstuk niet opengeslagen kan laten liggen, zonder er eenige stukken lood op te leggen. Zulks had geheel vermeden kunnen worden, indien men bij de vernieuwing van eenige bladzijde, de om mezijde daarvan ook had vernieuwd, en alzoo een geheel blad had uitgegeven, dat dan in de plaats van het oude ware gekomen. Deze wijze kost niets meer aan papier, doch alleen een weinig meer aan drukloon. Verder zijn de bijvoegsels zonder eenige reden op zeer dik papier gedrukt. Het zou veel practischer zijn dit op zeer dun papier te doen, want op zwaar papier gedrukte bijvoegsels laten zich niet gemakkelijk opplakken, en maken de bladen uit den I. I. noo- deloos dik. Daar er m. i. geen bezwaar tegen kan bestaan om de bij voegsels in den vervolge op zeer dun schrijfpapier te drukken, zoo vertrouw ik wel dat de commissie tot herziening van den I. I. het geheel met mij daaromtrent eens zijnde, er toe zal overgaan in deze verbetering aan te brengen. Het spreekt van zelve dat de nieuwe bladzijden op de gebruikelijke wijze op stevig papier kunnen gedrukt worden. De nieuwe druk van Hoofdstuk I is van zeer dun Hollandsch papier, zoodat ik haast zou denken dat men in den vervolge de hoofd stukken op dunen de bijvoegsels op dik papier zou willen drukken. Een leemte bestaat er nog in den I. I. door het ontbreken van een hoofdstuk, bevattende de uitrusting staten der veld- en berg- (1) Op bladz. 21 van Hoofdstuk VII worden regels aangetroffen, waarbij het blad vijf- dik is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 453