444 worden gebruikt; alle bijvoegsels, betrekking hebbende op de oude uitgaven der hoofdstukken I, VI en XI zijn thans onbruikbaar, en toch moet men er voor betalen. Het zou dus zeer billijk zijn, dat telkens bij het uitgeven van een nieuw hoofdstuk, de bijvoegsels die geheel betrekking hebben op het oude, vervallen en zij die voor een gedeelte daarop betrekking hebben, zooveel in prijs verminderden, als de waarde Van het vervallen gedeelte bedraagt. Ten slotte nog eenige beschouwingen over een weinig interessant onderwerp, waarover echter eene opmerking niet misplaatst is. Ik moet mij daartoe een oogenblik op het terrein der militaire administratie begeven. Tot nu toe gebruikt men voor alle gedrukten eene dei- eerst uitgevondene papiersoorten, nl. het Hollandsch papier; en waarom? Ja, zeker omdat het vroeger bij A. O. N°. 52 van 1863 werd aan bevolen (1), en het wel een weinig te veel van de vooruitgangs begrippen zou gevergd zijn, om nu reeds in te zien dat gelinieerd, velin papier véél beter is. Welk ellendig papier bij de gedrukten wordt gebezigd, zal iedereen beseffen die uit den aard van zijn werkkring niet heeft kunnen vermijden om er gebruik van te maken. Er is waarlijk eene bijzondere oefening voor noodig, om op het papier der gedrukten (vooral wanneer ze oud zijn) te schrijven, zonder et- met de pen in te blijven steken. Bovendien herinner ik mij in het archief van een kwartiermeester gedrukten te hebben aangetroffen, die als vloeipapier konden dienst doen, en dus naar de snipperinaud moesten worden verwezen. Indien de militaire administratie eens een kijkje wilde nemen op het kantoor van een koopman, dan zou zij zien dat deze er boeken, op gelinieerd velin papier gedrukt, op nahoudt. Regel zou het m i. moeten worden om alle gedrukten op gelinieerd velin papier te ver strekken, en te bepalen dat dit papier ook tot het voeren van cor respondentie moest worden gebezigd. Aangezien goed gelinieerd velin papier méér kost dan het ongelinieerde zou de administratie de officieren, die nu reeds te weinig hebben aan hunne bureautoelagen, zeer van dienst kunnen zijn door dit p ipier uit Nederland te eischen (1) Deze A. O. is sinds ingetrokken. De daarin voorgeschrevéne papiersoort was „geschept Nederlandsch papier."

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 455