457 het rondsel F in den hollen cylinder K eindigt, op een daarin lig gend spiraal veertje, dat, de drukking niet meer gevoelende, zich weer ontspant, schroefbout f omhoog, en daarmede den spiegel weer voor over in den vorigen stand brengt. II. De Stang tot Vóórvizier. (zie figuur II.) De stang tot vóórvizier is bestemd tot plaatsing van het vóórvizier. De ronde opening A dient tot doorlating der vaarschroef, die zich op den kop van den drievoet bevindt. Tevens is zij grooter dan de cylinder tot moerschroef (zie fig. I letter D), die geheel beneden aan de heliograaf is bevestigd, zoodat deze stang en daarmede het vóór vizier om de vertikale as van de heliograaf kan bewogen worden. Is het vóórvizier op de vertikaal van het afstandsstation gericht, dan wordt schroef C gebruikt, om de stang tegen den bovenbedoel den cylinder van de heliograaf vast te klemmen. De opening B dient tot opneming van het vóórvizier, dat, door klemming met schroef D, op de vereischte hoogte kan worden ge houden. III. Het Vóórvizier. (zie figuur. III.) Het vóórvizier dient om tusschen het middelpunt van den helio- graafspiegel en het afstandsstation een punt te plaatsen, waarop het midden van de in de heliograaf teruggekaatste zon moet gericht worden. Een cylindervormig metalen staafje A, dat in de voorste opening van de stang tot vóórvizier in loodrechte richting kan geklemd worden, eindigt aan de bovenzijde in een metalen blokje B, dat op het cylindervormig staafje kan gedraaid worden. In dit blokje is een doorloopende sleuf, waarin een horizontale en een vertikale draad gespannen zijn. Nu is het kruispunt dezer draden het tusschenpunt, hierboven bedoeld. Op de beide andere met wit metaal bedekte zijden van het blokje B zijn teekens gegroefd.Aan de eene zijde een vertikaal kruis; aan de andere zijde een cirkeltje met middelpunt. Dit middelpunt is de vertikale projectie van het kruispunt dei- draden, dus ook, indien het blokje met de zijde van het cirkeltje

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 468