458 naar de heliograaf gekeerd is, van de richtingslijn naar het afstands- Btation, derhalve ook van het midden der heliograaf en van het af standsstation. IV. De Duplexspiegel. (zie figuur IV.) De duplexspiegel is een vlakke spiegel A, van denzelfden vorm en van gelijke afmeting als die van de heliograaf. Om het middel punt is eene kleine cirkelvormige ruimte B onverfoelied gebleven, waarachter een duidelijk zichtbare zelfstandigheid is bevestigd, ten einde deze plaats bij het richten der spiegels zeer duidelijk te kunnen opmerken. Deze spiegel is, evenals bij de heliograaf, in een metalen lijst gevat, die met tappen op een U-vormig geraamte C rust. Deze tappen zijn de uiteinden van de horizontale as DB des spiegels. Het U-vormig geraamte ligt dus met de horizontale as in hetzelfde platte vlak en lieeft aan de onderzijde, loodrecht in het midden van den spiegel op de horizontale as, een metalen stang F, die in de hieronder te beschrijven „rechthoekig omgebogen stang" kan ge klemd worden. Om deze stang F kan dus de duplexspiegel om zijne vertikale as worden gewenteld. Eene rechthoekig omgebogen stang, die met de korte omgebogen zijde in het gat, waarin het vóórvizier in de stang tot vóórvizier kan worden geplaatst, moet geklemd worden, moet tot plaatsing van den duplexspiegel worden aangewend. Deze stang gebruikende, wordt de duplexspiegel met de stang F (zie fig IV) in de opening P geplaatst, die door een klemschroef Q kan verkleind worden. V. De Drievoet. De drievoet dient tot plaatsing van de heliograaf. Aan den kop bevindt zich een metalen vaarschroef, waarop de daarop passende moerschroef van de heliograaf moet vast gedraaid worden. Deze vaarschroef wordt, na gebruik van het instrument, tegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 469