is aoras even gevaarlijk als art. 17 C. W. in de toepassing. Onge lukkig kan die passe-partout, evenals het laatst aangehaalde mon- st.rueuse artikel, niet altijd, zoo ook niet in dit geval, worden gebruikt. Bij de raadpleging toch van hetgeen onze militaire wetboeken be palen ten aanzien van de bestraffing van elk door een hoogeren in rang gegeven, maar door een mindere niet uitgevoerd bevel, blijkt uit art. 10 R. K dat alleen het niet nakomen van eenigen last uit losheid of onachtzaamheidd. i. bij onwillekeurig verzuimdoor den disciplinairen rechter den korps-, compagnies- en detachementscom mandant of de bij de wet in hnnne bevoegdheden tredende chefs kan worden bestraft, terwijl elke uitdrukkelijke weigering of eik op zettelijk verzuim ten aanzien van een door den meerdere bevolen dienst, behoorlijk bepaald en van te voren aangezegd, ingevolge art. 95 C. W., laatste gedeelte, door den strafrechter, den krijgsraad, moet worden berecht. Dat art. 95 C. W. niet goed geredigeerd is en vóór 1883 zelfs tot groote moeilijkheden in de toepassing aanleiding heeft gegeven, toen de kruiwagenstraf nog bij het Indische leger bestond, omdat deze straf voor dienstweigering in tijd van vrede, ook al was uit die weigering geenerlei ongelegenheid ontstaan en het gegeven bevel van zeer gering belang, de vervallenverklaring van den militairen stand ten gevolge moest hebben, is voor geene tegenspraak vatbaar. Het artikel had vóór de inwerkingtreding van het Koninklijk be sluit van 13 October 1882, N°. 26, eene gestrenge beperking noodig, zooals door Mr. Pols in zijn bekend werk wordt gezegd. Daarom reeds en wijl het artikel, zooals voldoende gebleken is, niet ondui delijk kan worden genoemd, had het uit Indië gedaan voorste] tot wetswijziging ook al was hier wederom sprake van partieele wij ziging van een slecht strafwetboek in gunstige overweging moeten worden genomen. Dit is echter niet gedaan, maar in plaats daarvan een noodhulpsysteem in toepassing gebracht, in strijd met de Wet. Is art. 95 C. W. na de inwerkingtreding van het Koninklijk be sluit van 1,3 October 1882, N°. 26. in milderen zin gewijzigd, zoodat er geene sprake meer behoeft te zijn van het noodhulpsysteem? De kruiwagenstraf is vervangen door militaire gevangenisstraf van 1 tot 15 jaren. Voor 1 tot en met 4 jaren gevangenis moet de

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 46