459 beschadiging gevrijwaard door er een dekselvormige moerschroef op te draaien, die met een kettinkje aan een der pooten van den drievoet verbonden is. Onder den kop van den drievoet is een haak bevestigd, ten einde, met behulp van een daaraan hangend bezwaard eind koord, te kunnen oordeelen, of het instrument juist op het bepaalde punt wordt opgesteld. Aan het ondereinde van een der pooten bevindt zich een riem, waardoor de drie pooten van den toestel tegen elkander kunnen worden gegespt. YI. De Reservestukken. Tot reservestukken dienen 1°. Twee spiegels, die in een platten, metalen cylinder zijn be sloten. Deze cylinder kan worden losgeschroefd 2°. Schroeven, spiraalveertjes, schroefjes, enz., die in een metalen koker zijn geborgen. Om deze reservestukken in gebruik te stellen, bevindt zich in het lederen foudraal, waarin alle samenstellende deelen van het instrument, uitgezonderd de drievoet, worden ingepakt, een schroefsleutel, die tot verschillende doeleinden kan gebezigd worden. Opstelling en regeling van de heliograaf. (1) Rekening houdende met den stand der zon, onderscheidt men in de wijze van opstelling van het instrument slechts twee gevallen. le geval. De zon vóór het instrument. Men gebruikt, behalve de heliograaf, nog het vóórvizier. a. Het deksel van de vaarschroef des drievoets wordt, na de pooten te hebben losgegespt, losgeschroefd. b. De stang tot vóórvizier wordt om de schroef van den drievoet geplaatst, met de vlakke zijde naar boven en nog niet tegen die schroef vastgeklemd. (1) Vrij gevolgd naar het hoofdstuk „the Heliograph" uit den „Manual of instruction in army signalling. Horse guards, war office, 1882,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 470