460 De heliograaf wordt op de schroef van den drievoet vastge draaid, d. De drievoet wordt zoo noodig juist boven het bepaalde punt zoodanig geplaatst, dat de spiegel front maakt naar het afstandssta tion en de pooten stevig kunnen blijven staan. e. Men plaatst het vóórvizier in het daartoe bestemde gat in de stang tot vóórvizier, en draait het klemschroefje zoover aan, dat het vóórvizier zonder moeite van stand kan worden veranderd. f. Men richt door het midden van het achtervlak des spiegels, over het kruispunt der draden in het vóórvizier naar het afstandssta tion. Het midden van de spiegelopening, het kruispunt der draden en het afstandsstation moeten elkander zeer juist bedekken. Daarna schroeit men de stang tot vóórvizier met schroef C (fig II) vast tegen den cylinder D (fig. I) van de heliograaf, en verzekert den stand van het vóórvizier door klemming van schroef D. (fig. II.) g. Men wendt het bovengedeelte van het vóórvizier met de zijde waarop het cirkeltje is gegroefd, naar zich toe. Op dit cirkeltje moet het schaduwbeeldje van het onverfoelied middelste gedeelte des spiegels worden afgeteekend, en bij het seinen zeer juist daarop gericht blijven. h. Dit schaduwbeeldje wordt, door de terugkaatsing van het zonlicht op het vóórvizier ter plaatse van het cirkeltje afgeteekend, door den spiegel met behulp der beide schroeven, daartoe dienstig, zoodanig te wenden om de snijding van de horizontale en vertikale as, dat het punt van in- en uitval der zonnestralen juist in het middelpunt (zijnde de snijding van horizontale en vertikale as) van den spiegel wordt gebracht. Immers dit middelpunt des spiegels en het middelpunt van het cirkeltje op het vóórvizier (zijnde de projectie van het kruis punt der draden) en het afstandsstation, liggen in dezelfde rechte lijn. Brengt men nu het midden der teruggekaatste zonnestralen in deze lijn, hetgeen men doet door het richten van dat scha duwbeeldje op het cirkeltje van het vóórvizier, dan heeft men de zon in hetzelfde vlak gebracht van de richtingslijn, en aldus

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 471