462 waarin de zonnestralen in en uit de spiegels en op het afstandsstation vallen (zie fig. YI), beweegt men, door de opening in het midden der heliograaf heenziende, den duplexspiegel zoodanig in horizontale en in verticale richting, dat het afstandsstation, dat zich in den duplex spiegel afteekent, door het onverfoelied middelste gedeelte van dien spiegel volkomen bedekt wordt, en dat cirkeltje zeer juist in het midden van de opening in de heliograaf gezien wordt. Daarna beweegt men door middel der beide schroeven E en F (fig. I) de heliograaf zoodanig, dat de zon het midden van dezen spiegel op dat van den duplexspiegel en aldus ook op het afstands station terugkaatst, hetgeen gecontroleerd wordt door de afbeelding van het schaduwbeeldje van de heliograaf op het onverzilverd middelste gedeelte des duplexspiegels. Het Seinen. Is het instrument juist gericht, dan wordt op het afstandsstation een licht opgemerkt, bijna even scherp als dat van de zon. Door dit licht tijdelijk aan het oog van den waarnemer te onttrekken, door dit lang of kort, snel of langzaam te doen, kan men elkander vastgestelde seinen doen verstaan. Om het licht te onderscheppen maakt men gebruik van de inrichting, daartoe aan de achterzijde van de heliograaf aangebracht. Door drukking op de dwarsstang H (fig. I) trekt men den spiegel achterover, zoodat aan de teruggekaatste zonnestralen een andere richting wordt gegeven. Doet men die drukking ophouden, dan springt door de werking van eene zich ontspannende spiraalveer, de spiegel in den gewilden (gerichten) stand terug. Aannemende dat een drukking (waardoor bet licht wordt weggenomen), die spoedig ophoudt, een punt, en eene die langer wordt aangehouden een lijn voorstelt, dan is het eenvoudig de seinen in schrift te brengen. Men kan dus met goed gevolg het Morse-alphabet toepassen. Op elk seinstation zijn twee personen noodig. Gedurende den tijd, dat de gemeenschap geopend is, is elk station beurtelings seingever en seinontvanger. Is het station seingever (zie fig. VII), dan blijft de eene persoon, seinende, het instrument regelen, terwijl de ander naar het afstandsstation ziet, om op te letten, of dat wellicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 473