464 Ook het dikwijls voorkomende geval dat nevels boven de opper vlakte der zee zweven is hinderlijk voor den waarnemer, doch zoo wel dit als het voorgaande is geen beletsel voor het seinen. Het wegnemen van het licht, indien dit eenmaal, hoe zwak ook, woidt opgemerkt, is zoo duidelijk van de andere bewegingen der spiegels te onderscheiden, dat een eenigszins geoefend persoon zich daardoor niet kan laten misleiden. Vooral door met een juist tempo te seinen en de intervallen even lang te maken, kan met een bewolkte lucht, die de zon eenigs zins verduistert, het gewenschte doel nog worden bereikt. Als regel kan worden aangenomen, dat, wanneer het schaduw beeldje, dat door het in de heliograaf teruggekaatste licht op het vóórvizier, of op het midden van den duplexspiegel wordt gewor pen, nog eenigszins, hoe zwak ook, kan worden opgemerkt, of in korte woorden, wanneer het licht door den seiner nog kan wor den gericht, de terugstraling nog sterk genoeg is, om aan het andere station te worden waargenomen. Hoe gemakkelijk de behandeling van het beschreven instrument door zijn eenvoudige samenstelling ook moge zijn, veroorzaakt juist deze eenvoudigheid een groot bezwaar, dat niet verzwegen mag worden. De inrichting van het gansche mechanisme der heliograaf is ge baseerd op den loodrechten stand der horizontale as van den spiegel op de verticale as van het instrument, zijnde de verticaal op het midden van het platte vlak van den cylinder, waarop het U-vormig geraamte rust (zie fig. Ij. Is door de eene of andere omstandigheid een der beide assen ten opzichte van de andere van stand veranderd, dan is tevens het mechanisme beschadigd en kan niet dan door een kundig mechanicus weder in orde worden gebracht. Het U-vormig geraamte leent zich zeer licht tot stooten en de minste buiging van een der armen van den U-vorm, waarop de spiegel rust, brengt verandering in den vereischten staud en daardoor storing in het mechanisme. Een weinig minder sierlijkheid, door het dikker maken van de bedoelde armen, en een steviger bevestiging der rustpunten van de samenstellende deelen, zou vergoed worden door den meerderen waarborg van den vereischten stand der spiegels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 475