465 Bovendien zijn de stangen te dun, waardoor lichte bewegingen gemakkelijk worden overgeplant, hetgeen oorzaak is van het trillen, zoo hinderlijk voor den waarnemer, terwijl de capaciteit der schroeven, tot klemming der verschillende onderdeelen, onvoldoende is, om den onderlingen stand der onderdeelen genoegzaam te verzekeren. Dit nadeel is op te merken, wanneer, om te seinen, de duplexspiegel moet gebruikt worden, die, op een bepaalden afstand van het steunpunt opgesteld, daaraan bevestigd is door een betrekkelijk dunne stang (fig. Y), welker stand onvoldoende verzekerd wordt door te kleine klemschroefjes. Een niet sterke wind is reeds voldoende om dezen spiegel telkens uit den vereischten stand te brengen. Zullen deze nadeelen in de samenstelling van het instrument zich dikwijls doen gevoelen wanneer het te velde moet gebruikt worden, op vaste seinstations kan in die nadeelen in vele opzichten zoodanig worden tegemoetgekomen, dat de toestel goed aan het doel beantwoordt. Omtrent de opstelling en wijze van seinen te Atjeh wordt ten slot te het volgende medegedeeld: Zooals menig lezer bekend is ligt het établissement Poeloe Bras aan het Noordelijk gedeelte der Oostkust van het eiland van dien naam, en, ware het niet reeds door den grooten afstand achter den Noordelijken horizon van Olehleh gelegen, dan toch zoude het door eenige kleine kapen, tevens uitloopers van het gebergte, aan het gezicht van den waarnemer te Olehleh worden onttrokken. De Willemstoren (vuurtoren) echter, iets noordelijker van het établissement gelegen, kan van het militair kampement te Olehleh- Oost, over een zadelrug van een dier uitloopers, zeer duidelijk, zelfs met het bloote oog, worden waargenomen. Zoowel deze toren als het Oostelijkst gelegen militair kampement van Olehleh, zijn dus voor deze beide posten de aangewezen plaatsen voor heliograafstations. Ten einde geen beletsel te ondervinden van schepen, die op de reede van Olehleh toevallig in de lijn, die deze beide stations verbindt, geankerd mochten liggen, is, rekening houdende met de grootste hoogte van den romp van een vaartuig en den kortsten afstand waarop de schepen van den wal kunnen ankeren, een houten stelling opgericht, die het instrument ongeveer 8 M. boven het niveau der zee verheft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 476