466 Deze stelling is stevig geschoord, zoodat de bodem, waarop het instrument wordt opgesteld, zooveel mogelijk voor trillingen is gevrij waard, die door wind of door onvermjjdelijke bewegingen van de seiners op de stelling kunnen veroorzaakt worden, en die tot de juiste richting van het instrument aan beide stations hinderlijk zouden zijn voor de seiners. Om den wind, die zijne kracht rechtstreeks op den toestel doet gevoe len, voldoende af te weren, en daardoor het voor de oogen van den waar nemer zoo pijnlijk trillen van den duplexspiegel te verhinderen, kan een aan latten gespannen zeiltje aan de windzijde tegen de leuning der stel ling worden bevestigd. Slechts in het geval dat de wind van voren komt, kan het euvel niet worden weggenomen, wil men althans het instrument niet voor het andere station onzichtbaar maken. Te Poeloe Bras, op den "Willemstoren, wordt om te seinen het instru ment opgesteld op den omgang, die den buitenwand des torens omgeeft; op deze wijze staat het punt, waarin de zonnestralen in en uit den helio- graafspiegel vallen, ongeveer 170 M. boven het niveau der zee. Indien er geseind moet worden, richt het station, dat wil beginnen te seinen, door middel van het instrument, het licht der zon op het afstandsstation. Hierdoor gewaarschuwd, richt het aldus opgeroepen station evenzoo het zonlicht op het licht, dat van het andere station uitstraalt. Vervolgens wordt met het seinen een aanvang genomen. Nu kon het station te Poeloe Bras, dat van Olehleh wegens den grooten afstand niets kan zien, ook niet het eerst op het station te Olehleh-Oost richten, indien dit moest worden opgeroepen. Dit be zwaar is echter uit den weg geruimd door het bepalen van een tusschenpunt in de lijn der beide stations. Dit tusschenpunt is ge legen in de verticaal van een hoogen boom op een der, beneden de verbindingslijn, ver in zee uitloopende hellingen van heigebergte van Poeloe Bras. Wanneer nu het station op den Willemstoren het andere te Olehleh moet oproepen, dan richt het zijn instrument slechts op het punt, waar de verticaal van den bovengenoemden hoogen boom de kuststrook van Groot-Atjeh kruist. Atjeh, 1 Januari 1886. D. L De Rochemont. Luitenant der Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 477