468 Deze woorden, te vinden in De Vlamings „Tactiek II0 deel," zijn en worden in onze Indische oorlogen steeds in hooge mate bewaarheid. Het doel van dit schrijven is, mede te trachten iets bij te brengen tot het verkrijgen van die, voor onze troepen te velde, zoo hoog noodige rust- Volgens den velddienst van Van Rees „eindigt iedere marsch, die „niet naar een garnizoensplaats of fort voert, met het betrekken van „een bivak. Inkwartiering bij de inwoners heeft in Indië niet plaats, „evenmin als het kampeeren onder linnen tenten." Ieder onzer die gebivakkeerd heeft, zal het zeker niet ontgaan zijn hoe elkeen zich beijvert eene min of meer geschikte dekking tegen zonneschijn, regen of wind te maken. Zijn de materialen daartoe aanwezig, dan levert zulks weinig anders als veel iverk op, is dit niet het geval, dan ziet men de zonderlingste combinatiën. Om daarin nu op algemeene wijze te voorzien, zonder le. den man noemenswaardig meer te belasten, 2e. het Gouvernement op groote onkosten te jagen, en 3e. afhankelijk te zijn van de aanwezigheid van materialen, als bam boe, alang alang, rottan, klapperbladen, boomen, struiken, inlandsche woningen, enz. zouden de spreien, mits daartoe ingericht, zeer goed kunnen dienen. De inrichting der sprei zou dan moeten zijn als volgt Maak in de sprei een aantal gaten op de wijze en den afstand als iu fig. I wordt aangegeven. Die gaten moeten groot genoeg zijn, om een touw, ter dikte van een kleine pink, door te laten. Daardoor zal het gewone gebruik, dekking voor het lichaam, niet verhinderd worden, terwijl te velde de sprei zoo noodig vervangen kan worden door de kapotjas. Levert het maken van gaten door de gebruikers moeielijkheden op, dan zou zulks gemakkelijk op 's lands kosten kunnen geschieden zoolang nl. niet als algemeene maatregel wordt aangenomen, dat die gaten bij de aflevering er in moeten zijn aangebracht, hetgeen toch geen groot verschil in prijs zal kunnen opleveren Zijn de spreien aldus van gaten voorzien, dan heeft men slechts ieder man meer te belasten met een pakje touw en een ijzeren haakje, om de nader te vermelden wijzen van gebruik te kunnen verkrijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 479