469 Het pakje touw moet bestaan uit: le één stuk ter dikte van eene dunne pink, lang 1,2 a 2 Meter, aan beide einden stevig omwonden of geknoopt, zoodanig dat dit sterk gespannen kan worden; en 2e twee andere stukken ter dikte van een ontlaadstok, lang 8 a 5 Meter, waarvan eveneens de uiteinden versterkt zijn door omwinding als anderszins. Het haakje is voorgesteld in fig. Illhet moet voorzien zijn van een gat tot doorlaten van een touwtje, om het verliezen te voorkomen. Het pakje touw met het haakje wegen te zamen 0,1 Kg. Ieder man kan zich nu reeds eene beschutting vormen, die onder iedere helling kan worden opgezet. Daartoe steekt hij slechts het dikke touw door de gaten in één der smalle zijden van zijne sprei, bevestigt, ter hoogte van 2 a 3 M. boven den grond, de einden aan een boomtak of stam en haalt met de dunne touwen, die door de gaten, welke zich op de lange zijden bevinden, gestoken en eerst aan het dikke touw bevestigd zijn, de sprei in eenige richting naar zich toe en slaat de losse einden om in den grond geplaatste takjes of piketjes. (fig. II) Twee spreien gebruikende, kan men eene breede beschutting maken of wel eene, die aan twee zijden beschut. De breede beschutting wordt verkregen door van twee spreien de gaten van twee der lange zijden op elkaar te leggen, daardoor een dun touw te halen, vervolgens twee andere dunne touwen door de gaten der enkele lange zijden te steken en de uiteinden te bevestigen aan het dikke touw, dat door de gaten der smalle zijden gestoken wordt. Is één dik touw niet voldoende, dan wordt het tweede beschikbare dikke touw, met den ijzeren haak, aan het eerste bevestigd (fig. Ill) en daarna allés aan boornen of takken vastgemaakt, evenals vroeger met één sprei is geschied, (fig. IY) Om eene beschutting te maken, die aan twee zijden beschut, legt men twee spreien met twee der smalle zijden tegen elkander, haalt door de aldus op elkaar komende gaten een dik touw, bevestigt daaraan Om te beletten dat de sprei niet behoorlijk gestrekt is wanneer de touwen om de takken en piketten zijn geslagen, splitst men die touwen een weinig bij de uiterste gaten der sprei en steekt in die splitsingen, binnenwaarts het gat. een pinnetje ter dikte van een potlood.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 480