471 in ieder der 2 onderste bamboezen moet worden aangebracht tot door lating van een spie. (1). Dergelijke staanders zouden alleen het touw behoeven op te hou den, kunnende de bevestiging en spanning worden verkregen door het touw, buiten de staanders, om afzonderlijke piketten te slaan (fig. YI). Door de geheel uitgeschoven staanders, waarover een touw gespannen is, een weinig naar buiten te laten overhellen, zou men den weerstand verhoogen, terwijl alsdan het touw bij eene zekere lengte, afhankelijk van de helling, weinig ontspannen zou, als de staanders geheel ingeschoven worden. (2). Behalve als beschuttingen tegen wind en weer, zouden de spreien en touwen ook nog aangewend kunnen worden als enkele en aan eengeschakelde tandoes, overgangen voor een man over ravijnen en riviertjes, enz. Uit het vorenstaande blijkt dus le. dat van de spreien, op zeer eenvoudige en door ieder man gemak kelijk aan te leeren wijze, te velde, bij groote marschen door niet bevolkte streken, enz. gebruik zou kunnen gemaakt worden, vooral tot het aanbrengen van beschutting tegen wind en weer en als tandoes 2e. dat de geringe vermeerdering van belasting per man zeer voor- deelige factoren oplevert, die zulk eene vermeerdering van last recht vaardigen 3e. dat onafhankelijk van verliezen aan manschappen, steeds een be schutting kan vervaardigd worden door de overblij venden 4e. dat onafhankelijk van bewoonde of onbewoonde, bebouwde of onbebouwde, houtrijke of aan hout arme oorden, steeds een bivak zal kunnen betrokken worden, waarbij voldoende beschutting tegen wind en weer aanwezig zal zijn; 5e. dat de vorm en opstelling van de beschu tting op verschillende wij zen kan geschieden (al naar de behoefte, meer of minder samengesteld,) (1) Het is wenschelijk ook een gat, tot doorlating der spie, aan te brengen, op een halven meter van den onderkant der onderste bamboe. (2) Boven iedere tent, van welken vorm ook, kan eene andere tent geplaatst worden, zoodat veel binnenruimte met geheele vrijwaring voor regen of drup gepaard kan gaan. Daartoe is evenwel noodig, dat de staanders lang genoeg zijn en er een voldoend aantal spreien aanwezig is,

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 482