472 en toelaat elke troepenafdeeling in iederen vorm, linie, colonne, carré, enz. het bivak te doen betrekken 6e dat bij aankomst op eene plaats, waar gebivakkeerd zal worden, de troep zich met weinig meer dan 't schoonmaken en 't versterken van die plaats en haren omtrek behoeft bezig te houden en dus meer rust zal kunnen genieten. Het vorenstaande toont aan, dat van de sprei veel meer nut verkregen zou kunnen worden, dan er tot nu toe van getrokken werd en dat door eenvoudigheid van opstelling en verminde ring van werkzaamheden een troep meer rust zal kunnen worden gegeven dan tot heden mogelijk was. Dit aan te toonen, was het doel dezer regelen. Alvorens echter de pen neer te leggen, wenschte ik nog een rustvorm te bespreken, die, vooral voor kleine troepenafdeelingen, veel voordeel zou kunnen opleveren. Die rustvorm is: „het spreienbivak in een driehoek." Verdeel daar toe de troepenafdeeling in 4 gelijke deelen (bij een peloton of compa gnie is dat niet noodig, dewijl dan reeds de escouades en sectiën zul ke deelen vormen.) Neem een der deelen voor den veiligheidsdienst en laat de andere drie, ieder op eene zijde van een gelijkzijdigen drie hoek, de spreien zoodanig opstellen, dat iedere zijde genoegzame be schutting oplevert voor het gedeelte dat ze opgesteld heefc. Daartoe moet de beschutting op ééne zijde zóólang zijn als de front breedte van 1 4 gedeelte van den troep op één gelid geplaatst met M. ruimte tusschen 2 man. Bovendien moeten de wachthebbenden, in de hoekpunten, nog genoeg ruimte overhouden, om zonder iemand te hinderen, buiten den driehoek te komen, terwijl de reserves van de postenketen er De officier van gezondheid der le klasse Pwien ik dit opstel liet lezen, was zeer met deze toepassingen der sprei ingenomen en van meening dat o. a. een dubbele tent, niet al te laag bij den grond, voor aanleggen van een voorloopig verband te velde zeer geschikt zoude zijn. Ook zou volgens zijne meening een sprei, over de lengte dubbelgevouwen (fig. VII), ter vervanging van de brancard model Becking zeer goede diensten bewijzen, terwijl eveneens dubbel gevouwen, de sprei, als voorloopig veldbed, den gewonde zoo wel als den behandelenden geneesheer of oppasser veel gemak zoude opleveren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 483