473 bij eene alarmeering onmiddellijk moeten kunnen plaats nemen om het binnendringen aldaar te beletten. Van de spreien van het 4de deel kunnen binnen den driehoek be schuttingen gemaakt worden voor de officieren, zieken, vivres, enz. Het aflossen der wachthebbenden kan nu zonder moeielijkheden geschieden. Het deel nl. dat aflossen moet en zich op één zijde bevindt, wordt door de wachthebbenden gewekt, zonder dat de rus tenden op de andere zijden er iets van behoeven te bemerken. Het afgeloste gedeelte neemt daarna de plaats of de ledige zijde, waar natuurlijk de spreien zijn blijven staan, in, en rust nu op zijn beurt behoorlijk beschut uit. Dewijl het mogelijk is, bij uitschuifbare staanders, de toppen dier staanders met daarop rustend touw en spreien tot op 1 M, van den grond te laten zakken, zouden de open zijden niet naar buiten, doch naar binnen gekeerd moeten zijn. Bij alarmeering, vijandelijken aanval als anderszins, zou daarom als vaste regel moeten aangenomen worden, dat de spieën uit de staanders werden getrokken. Alsdan zouden de manschappen, die rusten, na gewekt, opgestaan en gewapend te zijn, terstond achter eene eenigszins maskeerende hindernis kunnen plaats nemen, terwijl de officieren zich onmiddellijk bij hunne afdeelingen zouden kunnen aansluiten, om de orde te herstellen of te handhaven, hetgeen de slagvaardigheid aanmerkelijk zou verhoogen. Bovendien bleef het geheel, binnen de enceinte, daardoor direct onder één commando en had ieder gedeelte een kleiner lijn te ver dedigen, als wanneer de opening naar buiten gekeerd was, hetgeen ook de andere voordeelen gedeeltelijk zou doen vervallen. Ofschoon de schrijver er niet aan twijfelt, of tegen dit gebruik van de sprei zullen vele bezwaren geopperd, misschien ook wel iets beters aan de hand gedaan knnnen worden, zoo heeft hij toch gemeend, deze zijne ideën te moeten mededeelen, en draagt hij ze dan ook op aan allen die belang stellen in het lot van den soldaat, vol hoop en vertrouwen, dat ze waardig mogen geoordeeld worden een klein plaatsje in te nemen onder 't goede, dat door anderen en op verschil lende wijzen herhaaldelijk wordt verricht. PP- G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 484