512 „kan de man zijne zeven patronen (een in den loop en zes in het maga zijn) afschieten, zonder het geweer van den schouder te nemen en zonder „den knop los te laten. „De schutter heeft dus allen tijd tot richten, wanneer de omstandig heden hem dit toelaten; de tijd, tot laden benoodigd, wordt uitgewonnen. „Overigens blijft het wapen even geschikt voor het enkele schot. Einde lijk is het toestel van eenvoudige constructie; de verbinding met het „geweer en het losmaken geschieden binnen 10 seconden. „Proeven hebben reeds plaats gevonden. Zij hebben tot opmerkelijke „resultaten geleid. Zoo bleek, bij een vergelijkend schieten op het schiet- terrein bij Seus tusschen het Gras-geweer en het geweer Robin-Sturla- „Pariès, dat een goed schutter met het eerste 11 schoten deed in 48 se conden, onder de gunstige omstandigheid dat de patronen binnen het „bereik der hand gereed lagen, terwijl een der uitvinders, Sturla, in „denzelfden tijd 19 patronen verschoot. „De minister van oorlog heeft eene beproeving van het nieuwe geweer „gelast bij de schietschool van het kamp van Chalons." Wanneer het hierboven beschreven, gewijzigde Gras-geweer in de practijk mocht blijken te voldoen, zoude een belangrijke vordering ge maakt zijn in de quaestie van de verandering der bestaande oorlogsge weren in repeteerwapenen. Het aanbrengen van een los magazijn aan de bestaande geweren was tot heden wel de eenvoudigste en gemakke lijkste wijze, waarop men deze quaestie meende te kunnen oplossen; zij had echter ook het nadeel van de minst afdoende te zijn, omdat het daarbij altijd noodig bleef het geweer na elk schot vau den schouder te brengen, om het, zij het dan ook op versnelde wijze, opnieuw te laden Hierdoor bleef dit aanbrengen van een los magazijn tot heden een halve maatregel, die ondanks de weinige, daaraan verbonden kosten, slechts geringen bijval vond. Wanneer echter door de bovenbeschreven uitvinding het geweer in de vuurpositie kan blijven, totdat alle patronen uit het losse magazijn ver schoten zijn, vervalt het nadeel dier losse magazijnen geheel en verschilt het aldus gewijzigde geweer in uitwerking niet van een eigenlijk repe- teerwapen van hetzelfde kaliber; terwijl het, wat aangaat gemakkelijkheid van vervangen van het ledig magazijn door een gevuld, daarboven zelfs in het voordeel is. Rest nu echter nog te bewijzen dat de uitvinding der heeren Robin, Sturla en Pariès werkelijk al de voordeelen heeft, die daaraan worden toege schreven. De schietschool te Chalons zal dit ongetwijfeld weldra uitmaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 523