518 een zekeren tred heeft en uitstekende diensten bewijst onder bijna alle luchtstreken en in bijna alle terreinen, daar het slechts wordt opgehouden door te steile hellingen, moerassige terreinen, waar het inzakt, dicht struikgewas en de sneeuw, die het belet te zien waar het den voet zet. Wanneer men slechts over een beperkt aantal muildieren beschikt, gebruikt men ze bij voorkeur voor de artillerie en de ambulance. Gewoonlijk kan men rekenen op een last van 100 KG. voor de muildieren van behoorlijke taille, die voor militair gebruik dienen. In Frankrijk wordt het muildier, welks taille variëert van 1,38 M. tot 1,54 M., bij het bergkanon van 80 mM. belast met een totaal gewicht van 146 a 150 KG.; het gewicht van het draag- zadel en het harnachemeut is 30 a 37 KG. Bij de Engelsche, Russische, Spaansche en Zwitsersche artillerie zijn de muildieren belangrijk minder belast. Gedurende den veldtocht in Abyssiuië variëerde de totale belasting van de muildieren bij de bergbatterijen (kanon van 7 pond, wegende 150 pond) van 80 tot 115 KG., terwijl het draagzadel 18 KG. woog. In ons leger is het muildier belast met 120 a 136 KG. (Zie beknopte overzichten van de proeven en oefeningen der artillerie van het N. I. Leger.) De kameel en de dromedaris. Deze dieren worden in Koord-Afrika, Midden-en Zuidwest-Azië ge bruikt ze bezitten merkwaardige hoedanigheden van weerstand en matig heid, maar ze hebben een warm en droog klimaat noodig en effen terrein indien ze slecht gevoed of sterk vermoeid worden, kwijnen ze spoedig en sterven. Het draagvermogen der kameelen is zeer verschillend; tijdens de Syrische expeditie in 1860 werd 350 KG. als maximum beschouwd, doch in het Z. van Algiers neemt men 200 KG. als maximum aan en wordt de kameel bij voorkeur niet zwaarder belast dan met 150 a 160 KG. In het zuiden van Afghanistan belastten de Engelschen den kameel met 180 KG., doch zij konden nog tot 350 KG. dragen. De olifant. Dit dier werd vroeger veelvuldig gebruikt in Azië, Afrika en in eenige streken van Zuid-Europa, terwijl het thans nog slechts in Hindostan en omliggende landen gebruikt wordt. Het heeft een

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 529