519 goed terrein noodig en zijne voeding vereisclit bijzondere voorzorgen. Bovendien kan men den olifant niet in het vuur brengen en de Engelschen gebruiken dan ook trekossen, om de stukken naar de plaats van opstelling te brengen. Gedurende de Abyssinische expeditie werden de olifanten belast met een gewicht van 600 a 835 KG. Dit dier kan slechts als lastdier in bepaalde terreinen gebruikt worden, want de kleine kiezelsteenen dringen spoedig tusschen de beide deelen van den hoef en kunnen het buiten dienst stellenmen moet bovendien scherp toezicht houden op de drijvers, die de neiging hebben om lichte wonden te laten verergeren, om zoodoende het dier ongeschikt te maken voor den dienst, als wanneer zij kans hebben het te kunnen slachten. Eindelijk heeft de os langen tijd van rust noodig, om zijn voedsel behoorlijk te verteren. De os kan li maal zooveel dragen als het muildier. De ezel. Ondanks zijne kleine taille, die slechts toelaat hem met geringe lasten te beladen, is de ezel, wanneer hij 3 a 4 jaren oud is, een sterk en zeer matig dier en bijgevolg een welkom lastdier in die streken, waar de evengenoemde dieren niet gebruikt kunnen worden. Men heeft de ezels gebruikt in de oorlogen met Abyssinië, Afghanistan en vooral in de tochten aan de Boven-Senegal. Hier worden zij belast tot 50 KG.in Afghanistan tot 80 KG. Onder de overige dieren, welke som3 als lastdieren gebruikt wor den, moet het paard genoemd worden; men kan het gebruiken bij de bergbatterijen bij gebrek aan muildieren. De Russen bezigden paarden als lastdieren in den veldtocht tegen het Khanaat van Khiva. De poneys van Manilla, Shangai en Japan werden in den oorlog met China gebruikt, die uit Indië en de grootere uit Kaboel in de Af- ghaansche oorlogen. In Midden-Azië gebruiken de Tartaren zelfs schapen als lastdieren zij worden belast met 14,5 KG. en loopen 11 a 13 KM. per dag. Gedurende eene reis van Hindostan naar Chineesch Turkestan in 1873 gebruikte de Engelsche kapitein Biddulph voor den doortocht van den Karakorum pas, die eene hoogte heeft van 5500 Meters, De os.

Indisch Militair Tijdschrift | 1886 | | pagina 530